Lata 1987 - 1998.

Lata 1987 - 1998

W latach 1987 - 1998 postępował dalszy rozwój szczycieńskiej sekcji judo. Zawodnicy występujący w barwach Gwardii Szczytno coraz częściej brali udział w turniejach organizowanych w Polsce, reprezentowali również barwy kraju za granicą.

Jubileusz sportowej sekcji judo

Szczególne osiągnięcia uzyskali w tym okresie: Waldemar Bączek, Marek Lech i Radosław Laskowski. Zawodnicy ci reprezentowali barwy Polski w zawodach międzynarodowych, m.in. w Niemczech i ówczesnej Czechosłowacji, gdzie wywalczyli miejsca na podium.

Opisując historię szczycieńskiej sekcji judo, warto wspomnieć o wielu innych zawodnikach, którzy wprawdzie nie zdobywali medali podczas Mistrzostw Polski, czy też w turniejach międzynarodowych, ale wielokrotnie odnosili sukcesy w zawodach niższej rangi, podnosząc prestiż sekcji i czyniąc ją jedna z bardziej znanych w kraju. należeli do nich: Jolanta Olifirko, Ewa Gałązka, Marta Laskowska, Anna Kilan, Anna Wilga, Anna Parzych, Iwona Kundera, Mariusz Wierzchołowski, Andrzej Krasiński, Piotr Marusa, Marek Szyszło, Zbigniew Matusiak, Robert Jackowski, Dariusz Choromański, Piotr Cylwik, Waldemar Iciak, Marek Łachacz, Stefan Januszczyk, Tomasz Godzina, Robert Milewski, Henryk Żuchowski, Andrzej Brzostek, Andrzej Żytowiecki, Cezary Senderowski, Dariusz Sadowski oraz wielu innych.

Część z nich nadal mieszka i pracuje w Szczytnie. Systematyczność i upór - tak cenione w tej dyscyplinie sportu - pozwoliła im odnosić nie mniejsze sukcesy również w życiu zawodowym.

Kolejne zmiany w organizacji sekcji nastąpiły w 1993 roku, kiedy to nazwę klubu z Gwardii Szczytno zmieniono na Policyjny Klub Sportowy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W okresie tym sekcja zyskała kolejnych szkoleniowców. Do pracujących trenerów: Tadeusza Dymerskiego (trenera grupy zaawansowanej) oraz Pawła Dudo dołączyli: Ryszard Szydłowski z Olsztyna, Janusz Barcikowski - wychowanek szczycieńskiej sekcji judo oraz Małgorzata Klimczak - instruktor judo. W tym czasie funkcję kierownika sekcji judo pełnił Paweł Dudo.

Efektem pracy trenerskiej w tym czasie było wywalczenie brązowego medalu w Mistrzostwach Polski Seniorek oraz tytuły wicemistrzyni Młodzieżowych Mistrzostw Polski przez Dorotę Kondraciuk. Również jej młodsza koleżanka Kamila Sawicka odniosła sukces, zdobywając srebrny i brązowy medal Mistrzostw Polski Młodziczek. Nie mniejszymi osiągnięciami mogli pochwalić się również chłopcy trenujący w szczycieńskiej sekcji judo, zdobywając brazowy medal w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski (Cezary Jabłoński) oraz srebrny medal w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym Juniorów (Ireneusz Wierzbicki).

Intensywnš pracę prowadzono również wśród najmłodszych członków sekcji. Dla tak młodej grupy zawodników nie organizowano Mistrzostw Polski. Trenująca ekipa szczycieńskich judoków brała udział w turniejach towarzyskich w kraju i za granicą, gdzie mimo młodego wieku osiągała znaczące sukcesy. Do wyróżniających się zawodników w najmłodszej grupie wiekowej w tym okresie należeli: Tomasz Karolczuk, Piotr Moskal, Marcin Lipiński, Piotr Gogola, Malwina Dunaj, Bartosz Rzepecki, Sebastian Lipiński oraz Krzysztof Woźniak. Wielu z nich, z biegiem czasu opuściło grupę najmłodszych, przechodząc do grupy zaawansowanej. Zawodnicy ci również zdobywali medale w Mistrzostwach Polski i Europy. W ten sposób trenerzy szczycieńskiego klubu sportowego, angażując się w pracę z najmłodszymi wychowywali przyszłych mistrzów.

Tadeusz Dymerski

2007.02.21