Już w najbliższą sobotę rozpoczną się XXV Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2022. Podczas trwającego do końca sierpnia cyklu spotkań z muzyką, usłyszymy wykonawców z Polski i zagranicy, w tym Hiszpanii, Ukrainy, Czech, Litwy, Estonii i Niemiec.

Jubileuszowe spotkania z muzyką
Chór „Pasjonata” ze Świętajna

W tym roku Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty odbędą się już po raz 25. Miejscem międzynarodowych spotkań z muzyką będą jak zawsze zabytkowe świątynie ewangelickie – pasymska i dźwierzucka. Organizowany przez Parafię Ewangelicko – Augsburską w Pasymiu doroczny festiwal adresowany jest do mieszkańców Warmii i Mazur oraz turystów. Jak tłumaczy pomysłodawca i główny organizator cyklu, proboszcz pasymskiej parafii ks. Witold Twardzik, przedsięwzięcie ma na celu dotarcie do szerokiej, zróżnicowanej publiczności oraz budowanie i umacnianie pozytywnego wizerunku kultury przez duże „K”, także w środowisku wiejskim. W tym roku, w dwunastu koncertach odbywających się od 25 czerwca do 28 sierpnia usłyszymy muzyków polskich i zagranicznych z Czech, Estonii, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Węgier, Mołdawii i Ukrainy. - Poprzez zróżnicowany repertuar zostanie przybliżona wiedza o muzyce różnych wieków, kultur, tradycji wyznaniowych. Koncerty są miejscem spotkań ludzi odmiennych wyznań, światopoglądów, narodowości – podkreśla ks. Twardzik, dodając, że w obecnych, trudnych czasach muzyka może w jakimś stopniu przyczynić się do obalania murów dzielących ludzi i budowania pokoju.

Ks. prof. Zbigniew Stępniak

Pierwszy tegoroczny koncert odbędzie się w sobotę 25 czerwca w kościele ewangelickim w Pasymiu. Wystąpią: ks. prof. dr hab. Zbigniew Stępniak (bas), dr Rafał Sulima (organy) oraz chór „Pasjonata” ze Świętajna pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej. - W trakcie koncertu po raz pierwszy  usłyszymy chór „Pasjonata” z solistą ks. Zbigniewem Stępniakiem. Naszą ideą było, by artyści z naszego regionu mogli wzajemnie i się poznać i przygotować wspólny program. Myślę, że będzie to wyjątkowe i dla chóru, i dla ks. Zbigniewa artystyczne doświadczenie – mówi proboszcz pasymskiej parafii.

Prof. Roman Perucki

Z kolei w niedzielę w kościele w Dźwierzutach wystąpi prof. dr hab. Roman Perucki (organy), wykładowca gdańskiej Akademii Muzycznej i dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, pierwszy organista Archikatedry Oliwskiej.

Oba koncerty zaczną się o godzinie 18. Wstęp na nie jest wolny. „Kurek Mazurski” objął patronat nad wydarzeniem. O kolejnych koncertach będziemy informowali na bieżąco w gazecie oraz na naszym profilu na Facebooku.

(ew)