W środę 22 czerwca w auli Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie już po raz dwudziesty drugi wręczono Jurandy – nagrody Powiatu Szczycieńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, sportu i działalności społecznej. W tym roku Kapituła pod przewodnictwem starosty Jarosława Matłacha przyznała pięć wyróżnień, pięć statuetek oraz jednego Juranda Honorowego. - Nagrody Juranda to wielka satysfakcja, ale i wielki obowiązek, a także motywacja do tego, by pracować jeszcze lepiej, jeszcze więcej i pokazać to, co w naszym powiecie najpiękniejsze – mówił starosta.

JURAND HONOROWY

Ewa i Tadeusz Piórkowscy

Jurandy rozdane po raz 22.Ewa i Tadeusz Piórkowcy prowadzą jedno z największych gospodarstw w naszym powiecie. Jak sami mówią, zaczynali od marzeń i kilkunastu hektarów, na których stał mały budynek z czerwonej cegły i obora. W 1992 roku dawną oborę wyremontowali na mały pensjonat. Dziś ich posiadłość liczy ponad 500 hektarów. Wspólnie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, hodują kilkaset sztuk bydła i około 70 koni.

Państwo Piórkowscy nieustannie rozwijają swoje gospodarstwo. Dziś oferuje ono turystom 50 miejsc noclegowych w dwóch budynkach. Na jego terenie z czasem wybudowali pełnowymiarową krytą ujeżdżalnię do jazdy konnej.

Od ponad ćwierć wieku wszyscy mieszkańcy powiatu znają Pana Tadeusza także z nieco innej roli. W trakcie otwarcia Dni i Nocy Szczytna wciela się w rolę Juranda i na czele orszaku przemierza ulice miasta w dniu otwarcia trzydniowego wydarzenia.

 

STATUETKI JURANDA 2022

Zespół Wrzosy

Jurandy rozdane po raz 22.Zespół WRZOSY tworzą: Bogumiła Siedlecka, Zofia Śledzińska, Halina Zawistowska, Bernadetta Majek, Czesława Żyłka, Zofia Kowalczyk, Elżbieta Załęska, Kazimiera Klobuszeńska, Teresa Mazurkiewicz, Janusz Ałaj, Jan Kowalczyk, Jan Mierzejewski.

Powstał w listopadzie 2006 r. Występował na terenie województw warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego (między innymi w Sali Kongresowej w Warszawie). Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Kilkakrotnie występował w Radiu Olsztyn w audycji „Raz na ludowo”.

 

Urszula Dyl-Nadolna

Jurandy rozdane po raz 22.Urodzona i wychowana w Szczytnie. Od 2005 roku pracuje w Nadleśnictwie Spychowo na stanowisku edukatora leśnego.

Była jednym z inicjatorów i organizatorów serii plenerów rzeźbiarskich „Faryny Wioska Aniołów”. Jest autorką trzech rzeźb stojących wokół tej miejscowości i współautorką znajdującego się w Farynach muralu.

Organizuje i prowadzi plenery malarskie w Nadleśnictwie Spychowo. Była jedną z inicjatorek uratowania oraz przeznaczenia na cele kulturalne Stodoły Chochół. Dzięki jej pomysłowości powstał rozbudowany w duchu mazurskiej architektury Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

 

Bożenna Myślak

Jurandy rozdane po raz 22.Od urodzenia mieszka w Szczytnie. Ojciec Józef, były AK-owiec, prowadził w Szczytnie warsztat od 1958 r. Mąż Pani Bożenny - Roman Myślak — uczeń Pana Józefa od 1976 r. prowadził działalność jako mechanik samochodowy. Po jego śmierci Pani Bożenna podjęła kontynuację pracy swojego męża - prowadzi firmę AUTO-ROBO — najstarszy warsztat samochodowy w Szczytnie. Zatrudnia 8 pracowników i 7 uczniów. W prowadzeniu działalności wspomagają ją córka Olga i zięć Zbyszek.

 

Dariusz Lipka

Jurandy rozdane po raz 22.Swoją pracę w Ludowym Klubie Sportowym „Błękitni” Pasym rozpoczął w roku 1992. Pod okiem ówczesnego prezesa poznawał tajniki funkcjonowania klubu i co ciekawe, także podstawy księgowości, co przydało mu się w późniejszych działaniach.

Środowisko sportowe w Pasymiu bardzo szybko doceniło talenty organizacyjne Pana Dariusza, wybierając go najpierw do składu zarządu klubu, następnie w 1997 roku, powierzając mu funkcję wiceprezesa, zaś w 2009 r. - prezesa.

W swojej pracy kładł duży nacisk na pracę z dziećmi i młodzieżą.

W czasie jego prawie trzydziestoletniej działalności na rzecz „Błękitnych” klub awansował z A klasy poprzez klasę okręgową do czwartej ligi, w której gra obecnie.

 

Grażyna Saj-Klocek

Jurandy rozdane po raz 22.Od zawsze związana ze Szczytnem. Od ponad 20 lat działa w Grupie Rowerowej „Kręcioły”.

Swoje opowieści o ludziach i przyrodniczych ciekawostkach kreśli od 30 lat w „Kurku Mazurskim”. Prowadzi tam bloga oraz pisze felietony. Wspólnie z synową Irminą wydała powieść „Jezioro wspomnień” promującą miasto i okolice Szczytna.

Z okazji 150-lecia „Społem” utworzyła Gabinet Wspomnień, w którym wyeksponowane zostały pamiątki związane z historią handlu i czasami PRL.

 

WYRÓŻNIENIA JURANDA 2022

Alfred Kachel

Jurandy rozdane po raz 22.Urodzony 1942 roku w Chorzelach, od 1945 roku mieszka w Rudce. Od 20 lat jest członkiem Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Od blisko 18 lat jest Prezesem Zarządu Rejonowego PKPS. Pod jego kierownictwem Polski Komitet Pomocy Społecznej w Szczytnie zajmuje się prowadzeniem klubu i świetlicy dla seniorów oraz wydawaniem żywności i odzieży potrzebującym.

 

Krzysztof Kobus

Jurandy rozdane po raz 22.Krzysztof Kobus urodził się w Szczytnie. Podjął naukę w Zespole Szkół Ekonomiczno — Handlowych w Olsztynie na kierunku stolarstwo, którą ukończył w roku 1982. W 1996 roku założył własną firmę „Zakład stolarski PROFIL”, w której prowadzeniu zawsze wspierała go żona. Głównymi usługami świadczonymi przez zakład od zawsze były wykończenia stolarskie oraz stolarstwo konstrukcyjne. Zakład zajmował się także renowacją drzwi i innych wykończeń drewnianych, które wykonywał między innymi w budynku ratusza szczycieńskiego.

 

Jadwiga Gwizdała

Jurandy rozdane po raz 22.Firmę „Jedyne Takie” zajmującą się pieczeniem znanych w całym powiecie ciast i tortów prowadzi od pięciu lat. Chyba wszyscy znają już wyśmienity smak specjalności Pani Jadwigi - tortów śmietankowych z owocami, dekorowanych według upodobań klienta na każdą okazję. Co najważniejsze, nie przestaje się rozwijać i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów.

 

Karolina Piechowicz

Jurandy rozdane po raz 22.Pływanie uprawia od 6. roku życia. Pasją tą zaraził Karolinę tata, który również uprawiał tę dyscyplinę sportu. Pierwsze kroki stawiała pod okiem trenera Sławomira Szczerbala w Klubie Płetwal Szczytno i wówczas odnosiła pierwsze sukcesy.

Od września 2020 r. trenuje w Klubie Swimland Olsztyn.

Jest wielokrotną złotą medalistką MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA i MISTRZOSTW POLSKI.

Jej największym osiągnięciem jest zdobycie brązowego medalu podczas MISTRZOSTW EUROPY W RZYMIE na dystansie 100 m stylem klasycznym.

 

Karol Kijewski

Jurandy rozdane po raz 22.Karol zaczął trenować pchnięcie kulą i rzut dyskiem we wrześniu 2016 r., pod okiem trenera Macieja Bukowieckiego. Dobre wyniki w kuli przyszły dość szybko, bo już w lipcu 2017 r. Od tamtej pory nie schodzi z pierwszego miejsca w kraju. W 2021 r. zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą podczas Halowych Mistrzostw Polski do lat 18 w Toruniu, srebrny medal w pchnięciu kulą podczas Mistrzostw Polski do lat 18. we Włocławku, a w tym roku wywalczył złoty medal w pchnięciu kulą podczas Halowych Mistrzostw Polski do lat 18. w Rzeszowie i złoty medal za zajęcie pierwszego miejsca indywidualnie podczas Meczu Nadziei Olimpijskich Polska-Węgry-Czechy w Karpaczu.

Już w lipcu będzie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy w Jerozolimie.

W imieniu Karola wyróżnienie odebrała mama Emilia Kijewska.