Nowość w płaceniu za mandaty. Od początku lutego można to robić kartą. Terminale płatnicze mają się pojawić we wszystkich radiowozach.

Kartą zapłacimy za mandat
Możliwość płacenia mandatów kartą ma ułatwić życie i policjantom, i ukaranym

Od lutego kierowcy, którzy popełnili wykroczenie, mandat karny mogą zapłacić na miejscu, przy radiowozie, kartą płatniczą lub telefonem komórkowym. Terminale płatnicze mają się pojawić we wszystkich radiowozach. Koszt jednego urządzenia wynosi ok. 570 złotych. Rozwiązanie to ma nie tylko poprawić ściągalność mandatów, ale też ułatwić życie ukaranym. Do tej pory musieli oni płacić za pomocą przelewu bankowego ze swojego konta lub przekazu pocztowego. Łatwiej będzie też obcokrajowcom, którzy zgodnie z prawem muszą uiszczać mandaty gotówkowe. Jeśli nie mieli przy sobie gotówki, to policjanci często jeździli z nimi do kantorów lub banków, co zabierało sporo czasu. Jako pierwsza terminale płatnicze otrzymała Komenda Miejska Policji w Opolu, która od początku stycznia realizowała program pilotażowy. Urządzenia te dostały tam wszystkie patrole ruchu drogowego.

Zmiany powoli docierają także do funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. W minioną środę 31 stycznia mieli oni zaplanowane szkolenie z obsługi terminali z udziałem przedstawiciela komendy wojewódzkiej oraz serwisanta tych urządzeń. Rzecznik szczycieńskiej KPP podkom. Ewa Szczepanek nie potrafiła jednak określić, kiedy dokładnie urządzenia te pojawią się w radiowozach miejscowych stróżów prawa. - Na pewno będzie to duże ułatwienie nie tylko w pracy policjantów, ale też wygoda dla osób, które otrzymały mandaty – mówi Ewa Szczepanek.

(ew)