Dziewięć wniosków z powiatu szczycieńskiego zakwalifikowało się do dofinansowania w ramach odnowy wsi. Najwięcej, bo blisko 1 mln zł otrzyma gmina Szczytno, która planuje budowę boisk wielofunkcyjnych w Gawrzyjałkach i Romanach oraz orlika w Kamionku.

Kasa na odnowę wsi

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim podpisano 79 umów na dofinansowanie inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach odnowy wsi. Wśród nich dziewięć złożyły samorządy oraz instytucje z powiatu szczycieńskiego: po dwie gminy Szczytno, Świętajno i Wielbark, po jednej Dźwierzuty, Rozogi oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pasymiu. O najwięcej, bo blisko 1 mln zł wnioskowała gmina Szczytno. W planach ma ona budowę boisk wielofunkcyjnych w Gawrzyjałkach i Romanach. Łączny koszt zadania to ponad 1 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie przeszło 400 tys. złotych. Kolejna inwestycja to wybudowanie orlika w Kamionku. Inwestycja ta pochłonie przeszło 1,4 mln zł, pół miliona samorząd ma otrzymać w ramach odnowy wsi.

- Przetargi na wszystkie boiska ogłosimy w styczniu lub lutym przyszłego roku. Liczę, że inwestycje zakończymy w sierpniu. Wtedy będziemy mieli na naszym terenie dwa orliki i cztery boiska wielofunkcyjne – cieszy się wójt Sławomir Wojciechowski.

Z kolei gmina Wielbark uzyskała dofinansowanie na budowy świetlic w Kiparach i Jesionowcu (500 tys. zł) oraz Lesinach Wielkich (338,9 tys. zł). Władze Świętajna chcą zrealizować zadanie polegające na remoncie i renowacji budynku usługowo-użytkowego w ramach Centrum Kreatywności Kreolia w Jerutkach (dofinansowanie – 167,6 tys. zł). Samorząd zamierza też poprawić zagospodarowanie stolicy gminy poprzez budowę parkingu na ul. Grunwaldzkiej (108 tys. zł). Powody do radości będą mieli mieszkańcy Popowej Woli. Gmina Dźwierzuty otrzyma dofinansowanie na przebudowę budynku na potrzeby świetlicy wiejskiej w tej miejscowości – 377 tys. złotych. Samorząd Rozóg dostanie z kolei środki na budowę obiektu służącego spotkaniom wiejskim w Orzeszkach wraz z wyposażeniem (293 tys. zł). Jedyna niesamorządowa instytucja z naszego powiatu, która wystąpiła o fundusze z PROW to Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pasymiu. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 56,5 tys. zł zamierza ona wymienić pokrycie dachowe na gotyckim kościele ewangelickim w Dźwierzutach. Wśród wniosków, które nie otrzymały dofinansowania, znalazł się jeden złożony przez gminę Szczytno. Dotyczy on budowy świetlic w Siódmaku i Lemanach. Samorząd ubiegał się o kwotę 370 tys. złotych.

(ew)