Trwa już II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Sołectwo, którego reprezentant zajmie w głosowaniu czytelników I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. zł, II miejsce jest premiowane kwotą 2 tys. zł, a III – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy pierwsze finalistki z gminy Dźwierzuty.

Katarzyna Szynkiewicz (Łupowo)

Katarzyna Szynkiewicz, Jadwiga ŚledzińskaFunkcję sołtysa sprawuje już czwartą kadencję. W niedawno przeprowadzonych wyborach mieszkańcy ponownie obdarzyli ją zaufaniem. Pani Katarzyna sołtysowanie ma w genach – pałeczkę przejęła po swojej cioci, Danucie Biedrzyckiej. W Łupowie mieszka od urodzenia. Mężatka, mama trzech synów w wieku 6, 10 i 12 lat. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, w którym hoduje 120 sztuk bydła mięsnego i 30 sztuk krów mlecznych. W ubiegłym roku udało się jej spełnić marzenie i otworzyć we wsi sklep spożywczo – przemysłowy, w którym można kupić m.in. lokalne wyroby, w tym swojskie, produkowane w Łupowie wędliny.

W ubiegłym roku sołectwo otrzymało dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego na zagospodarowanie placu. Znalazły się tam elementy związane z pszczelarstwem, takie jak tablica informacyjna i ścieżka sensoryczna dla najmłodszych. W tym roku mieszkańcy planują remont kapliczki, która jest już mocno nadgryziona zębem czasu. - Nie mając funduszu sołeckiego, robimy to własnymi siłami – mówi sołtys. Pilną potrzebą wsi jest poprawa bezpieczeństwa w centralnym jej punkcie, gdzie znajduje się boisko i inne służące mieszkańcom obiekty. - Jest tam bardzo niebezpieczne przejście dla pieszych, a kierowcy jeżdżą tędy za szybko – zauważa pani Katarzyna. Aby uchronić korzystających z boiska przed zagrożeniami, miejscowi chcą wybudować wyższe ogrodzenie. Potrzebną do tego siatkę i słupki już mają, a prace zamierzają wykonać sami. Sołtys podkreśla, że mocno wspiera ją nowo wybrana i odmłodzona Rada Sołecka. - Zasiadający w niej młodzi panowie sami skosili trawę, choć o to nie prosiłam, a teraz aż się rwą do remontu kapliczki – cieszy się sołtys.

Jako mama i gospodyni nie ma wiele czasu dla siebie. Kiedy jednak już go znajdzie, relaksuje się, łowiąc ryby.

- Nawet jak nie biorą, to ładuję wtedy akumulatory – śmieje się pani Katarzyna.

Jadwiga Śledzińska (Orzyny)

Sołtysem Orzyn, jednej z największych wsi w gminie Dźwierzuty, jest od listopada 2019 r. We wrześniu minie już 30 lat, odkąd mieszka w tej miejscowości. - Pochodzę z gminy Dźwierzuty, ale wcześniej mieszkałam w Grądach. Do Orzyn przenieśliśmy się, kiedy mąż dostał tu mieszkanie służbowe – wspomina pani Jadwiga. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem domu. Jest mamą czworga dzieci, z czego troje osiągnęło już dorosłość. Jednym z priorytetów pani Jadwigi była budowa w Orzynach świetlicy wiejskiej. Marzenie to udało się zrealizować – na wrzesień planowane jest oddanie jej do użytku. Sołtys liczy, że dzięki tej inwestycji uda się zagospodarować czas wolny dzieciom i choć na trochę odciągnąć je od telefonów i komputerów. - Trzeba będzie poszukać animatora do prowadzenia zajęć. Zanim jednak to nastąpi, to mogę się tego podjąć – deklaruje pani Jadwiga. Chce również, aby świetlica stała się miejscem spotkań dorosłych mieszkańców. - Chciałabym, aby powstało u nas koło gospodyń wiejskich – mówi sołtys.

Pani Jadwiga wspiera miejscowy klub sportowy Perkun, w którego jest zarządzie. Obecnie trenuje w nim ok. 20 zawodników, którzy są aktywni nie tylko w sporcie, ale też chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych i pracach na rzecz sołectwa. - Nigdy nie odmówią mi pomocy - podkreśla sołtys. Sama także lubi spędzać czas aktywnie. Najchętniej relaksuje się podczas marszobiegów na kijkach, pokonując fragmenty ścieżki rowerowej po nieczynnej linii kolejowej do Biskupca.

(ew)

Oto finałowa piętnastka

(w kolejności alfabetycznej): 1. Danuta Antoń (Piwnice Wielkie)

2. Jolanta Augustowska (Narajty)

3. Anna Gut (Zabiele)

4. Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

5. Halina Jaśniewicz (Lipniki)

6. Kamil Kaczmarczyk (Faryny)

7. Edyta Kopeć (Świętajno)

8. Mirosław Mierzejewski (Sasek Mały)

9. Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

10. Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

11. Marek Soliwoda (Łuka)

12. Zofia Szczucka (Michałki)

13. Katarzyna Szynkiewicz (Łupowo)

14. Jadwiga Śledzińska (Orzyny)

15. Zbigniew Wiszniewski (Lipowa Góra Zachodnia)