Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie zorganizował kolejną już wystawę, której głównym tematem jest kobieta. Tym razem można tu oglądać rzeźby ceramiczne autorstwa mieszkańca Zimnej Wody, Romana Kardasińskiego.

Kobieta to ulubiony obiekt artystyczny twórców pokazujących w ostatnim czasie swoje prace w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie. W grudniu obrazy o tematyce kobiecej prezentowała Beata Jankowska, a w marcu zorganizowano finał międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny “Jaka bede”, poświęconego także płci pięknej. Na tym jednak nie koniec. Podczas majowego weekendu, w czwartek 3 maja otwarto tu kolejną ekspozycję poświęconą w głównej mierze kobiecie. Swoje rzeźby ceramiczne prezentował Roman Kardasiński, mieszkający od kilku lat w Zimnej Wodzie na terenie powiatu nidzickiego. Z wykształcenia jest leśnikiem. Jego przygoda z rzeźbą zaczęła się szesnaście lat temu, gdy wyemigrował do Belgii. Artysta przy tworzeniu prac wykorzystuje szkło kolorowe oraz szkliwo metaliczne. Swoje rzeźby wypala w piecu własnej roboty. Inspiruje go przede wszystkim ciało kobiece, piękno natury oraz muzyka i ruch.

Kobieta, Muzyka i Natura

Prezentowane w jedwabieńskim GOK-u prace są tego najlepszym dowodem. Głównym ich motywem są kobiety - zmysłowe, tajemnicze, zespolone z naturą. Rzeźbiarz łączy je często z elementami kwiatowymi, nadając im wiele mówiące nazwy - „Orchidea”, „Floresja”, „Wiosna”, „Mistralla”. Roman Kardasiński zawsze tworzy przy muzyce.

- Lubię wszystkie jej rodzaje, od klasycznej po jazz. Nie przepadam jedynie za hip-hopem - zdradza rzeźbiarz.

Ci, którzy chcą obejrzeć wystawę jego prac powinni się nieco pospieszyć. Będzie ona czynna tylko do 12 maja.

(łuk)