W Olsztynie odbyła się już po raz trzeci konferencja pt. „Kobieta na straży …” poświęcona roli pań w OSP. Uczestniczyła w nim także delegacja z gminy Wielbark.

Kobiety na straży
Na konferencji nie mogło zabraknąć delegacji z gminy Wielbark. Reprezentowały ją Milena Zapadka z OSP Wielbark (z lewej) i Monika Zawrotna z OSP Lesiny Wielkie. Na zdjęciu z Grzegorzem Matczyńskim, dyrektorem Oddziału Wojewódzkiego Zarządu Związku OSP RP Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Spotkanie (10 lutego) odbyło się pod patronatem prezesa ZG ZOSP RP Waldemara Pawlaka, a otworzył je prezes ZOW Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa. W konferencji wzięły udział członkinie OSP z województwa warmińsko - mazurskiego. Gminę Wielbark reprezentowały druhny: Milena Zapadka z OSP w Wielbarku i Monika Zawrotna z OSP w Lesinach Wielkich.

W szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach służbę pełni prawie 1800 kobiet. To blisko 10 procent wszystkich strażaków w województwie warmińsko-mazurskim. W trakcie spotkania podziękowano im za ich służbę, a także zaprezentowano sylwetki kobiet, które w aktywny sposób działają na rzecz swojej jednostki OSP. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się m.in.: jak to jest być prezesem – kobietą, uczestniczyć w zawodach pożarniczych i wygrywać, brać udział w turniejach wiedzy pożarniczej i dostać się do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, czy zostać ratownikiem.

Konferencja była również świetną okazją do podzielenia się zdobytymi doświadczeniami.

(m)