Rusza drugi etap konkursu redakcji „KM” oraz starostwa. Znamy już finałową piętnastkę kandydatów do tytułu kurkowego Supersołtysa. Teraz spośród nich nasi Czytelnicy wybiorą swojego faworyta. W tym numerze drukujemy pierwszy kupon i prezentujemy sołtysów z gminy Dźwierzuty – Elżbietę Poniatowską z Rańska i Monikę Madrak z Sąpłat.

ELŻBIETA PONIATOWSKA (RAŃSK)

Kobiety pełne energii

W naszym konkursie uczestniczy od samego początku i za każdym razem głosuje na nią liczna grupa mieszkańców sołectwa, w skład którego, oprócz Rańska, wchodzą jeszcze Kałęczyn, Rogale, Śledzie, Grądy i Zalesie. Pani Elżbieta ma 52 lata. Funkcję sołtysa pełni od 2003 roku. Mężatka, mama pięciorga dorosłych już dzieci – najmłodsza córka w tym roku zdaje maturę. Pani sołtys wraz z mężem prowadzi 11-hektarowe gospodarstwo rolne. Spośród ubiegłorocznych dokonań najbardziej dumna jest z wykończenia świetlicy w Rańsku. W realizacji inwestycji pomógł wójt gminy Dźwierzuty. Budynek został otynkowany, dzięki czemu, jak podkreśla pani Elżbieta, zyskał na estetyce. Obecnie sołectwo pisze projekt w ramach programu poakcesyjnego, przewidujący zorganizowanie w świetlicy zajęć dla najmłodszych. Wcześniej z tego samego źródła Rańsk uzyskał w sumie 6 tys. złotych. Jeszcze w tym roku, ze środków funduszu sołeckiego we wsi powstać ma plac zabaw. Największe marzenie pani sołtys to uporządkowanie dojścia do jeziora tak, by służyło ono zarówno miejscowym, jak i przyjezdnym. - Jezioro mamy piękne, a nasza wieś ma charakter agroturystyczny, więc przydałoby się też i molo – mówi Elżbieta Poniatowska.

MONIKA MADRAK (SĄPŁATY)

W naszym plebiscycie startuje po raz pierwszy. Jest jednym z najmłodszych sołtysów w powiecie szczycieńskim, ma zaledwie 29 lat. Mieszka w Rusku Małym. Mężatka, mama ośmioletniego synka. Pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy w Sąpłatach jako terapeutka zajęciowa. Kończy policealną szkołę o tej specjalności w Olsztynie. Funkcję pełni od trzech lat. W skład sołectwa, oprócz Sąpłat, wchodzą jeszcze miejscowości Rusek Mały, Julianowo, Mycielin. Do udziału w wyborach na sołtysa, skłonił ją marazm, jaki dotąd panował w tych miejscowościach. - Nic się nie działo. Nasze wsie są bardzo piękne, ale były też mocno zaniedbane – wspomina pani Monika. Za swój największy sukces uważa aktywizację mieszkańców. Obecnie w Sąpłatach powstaje stowarzyszenie mające działać na rzecz rozwoju miejscowości. W ubiegłym roku, dzięki wspólnym staraniom, zagospodarowano teren plaży, który do niedawna porastały krzaki i chaszcze, a wokół walały się śmieci. - Mieszkańcy nawet nie wiedzieli, że ten teren należy do gminy – mówi sołtys. W przyszłości plaża ma służyć jako miejsce spotkań i imprez integrujących lokalną społeczność.

(ew)