Przed tygodniem rozpoczęliśmy siódmą edycję Plebiscytu na Supersołtysa. Warto w nim wziąć udział, bo trzy sołectwa, których reprezentanci zajmą najwyższe miejsca, otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 3, 2 i 1 tysiąca złotych. W tym numerze przypominamy plebiscytowe osiągnięcia sołtysów z gmin Dźwierzuty i Jedwabno.

Kogo wybiorą Dźwierzuty i Jedwabno?

Przypominamy, że plebiscyt przebiega dwuetapowo. Najpierw Czytelnicy wybierają najlepszych sołtysów w swoich gminach. Ich wykaz drukujemy poniżej. W ten sposób wyłoniona zostanie finałowa piętnastka – po raz pierwszy tylko i wyłącznie na podstawie głosów mieszkańców, a nie poprzez zgłoszenia gminnych włodarzy. W drugim etapie wybrany będzie spośród finalistów zwycięzca naszej zabawy. Trzy pierwsze sołectwa, których reprezentanci zajmą najwyższe miejsca „na podium”, otrzymają nagrody w wysokości 3, 2 i 1 tys. złotych ufundowane przez Starostwo Szczycieńskie. Dodatkowo, nagrody swoim przedstawicielom, którzy znajdą się w finałowej piętnastce, ufundują niektórzy wójtowie. Chęć taką wyrazili już włodarze gmin Szczytno, Świętajno i Jedwabno. Wciąż czekamy na kolejnych.

DŹWIERZUTY

Gmina składa się z 18 sołectw. Zamieszkuje ją niespełna 7 tysięcy mieszkańców. Stolica gminy znajduje się niedaleko jeziora Sasek Wielki, największego w powiecie szczycieńskim. Dźwierzuty są gminą o charakterze rolniczym, na jej terenie znajduje się kilka dużych gospodarstw. W naszym plebiscycie jak dotąd najlepiej wypadła reprezentująca ten samorząd Monika Madrak, sołtys Sąpłat. W 2011 roku zajęła ona 2. miejsce. Rok później sołtys Dźwierzut Kazimierz Malik był trzeci.

JEDWABNO

Gminę tę zamieszkuje niespełna 4 tysiące ludności. Jej tereny słyną z walorów przyrodniczych. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty – leśny („Dęby Napiwodzkie”), faunistyczny („Małga”) oraz torfowiskowy („Galwica”). Aż 68% gminy zajmują lasy. Pozostała część ma charakter typowo rolniczy lub rekreacyjny. W gminie jest 17 sołectw. W 2012 roku sołtys Nart Janusz Gębczyński wygrał nasz plebiscyt. Wcześniej, w 2009 roku sołtys Szuci Marianna Barańska zajęła 2. miejsce.

JAK GŁOSOWAĆ?

Na sołtysów można głosować na tradycyjnych kuponach, jak i drogą esemesową. Wystarczy tylko wpisać kod umieszczony obok nazwiska wybranego sołtysa, a następnie wysłać go pod numer 72624 (koszt 2 zł + vat).

(ew)