O tym, że pochodzący ze Szczytna artysta malarz Krzysztof Filip Kokoryn wchodzi coraz śmielej do elity malarskiej malarzy polskich i na salony sztuki w kraju i poza granicami, nie trzeba nikogo przekonywać.

Kokoryn, Duda-Gracz, Olbiński, Eidrigevicius i inni...Wystarczy trochę poszperać w Internecie i kliknąć hasło: „Krzysztof Kokoryn – Galeria Art. Warszawa”, „Galeria Katarzyny Napiórkowskiej”, „Galeria Bielska BWA”, „Nevin Kelly Gallery Washington” lub zwykłe „Krzysztof Kokoryn maluje obrazy” albo Leksykon Kultury Warmii i Mazur.

W ostatnim czasie Krzysztof Kokoryn reprezentował też Polskę jako jeden z nielicznych, polskich artystów malarzy na EXPO 2015 w Mediolanie w ramach programu „Arte in Diretta”, gdzie na oczach odwiedzających EXPO namalował na żywo obraz zamieszczony jako ilustracja do tego tekstu. Pragnę tylko dodać, że artysta wywołał zachwyt wśród widzów, a dzieło ponoć sprzedało się na „pniu” …

Warto odnotować, że w ramach przedsięwzięcia Muzeum Częstochowskiego i Regionalnego Towarzystwa Sztuk Pięknych w Częstochowie w styczniu 2016 r., zorganizowano w Pawilonie Wystawowym Parku im. St. Staszica w Częstochowie wielką wystawę prac autorstwa 18 wybitnych artystów polskich, a wśród nich nieżyjącego już niestety Jerzego Dudy Gracza, Statysa Eidrigeviciusa, Rafała Olbińskiego i Krzysztofa Kokoryna …

- To wielkie wyróżnienie znaleźć się w tym gronie malarzy polskich - powiedział artysta na wernisażu. Wystawę pod znamiennym tytułem „Sztuka cenniejsza niż złoto” można oglądać do końca marca. Wstęp woln y.

Tadeusz Jan Bogusz