Spore emocje towarzyszyły w niektórych samorządach uchwalaniu przyszłorocznych stawek podatków i opłat lokalnych. Mimo znaczących podwyżek, miasto Szczytno nie jest wcale najdroższe pod tym względem w powiecie. Tu prym wiodą gminy Jedwabno, Szczytno i Pasym. Z kolei w Dźwierzutach radni, nie przyjmując uchwały o podatku rolnym, sprawili, że mieszkańcy ich gminy będą płacić najwyższą dopuszczalną stawkę. Intencje mieli inne.

Kosztowna pomyłka radnych z Dźwierzut

Wiemy już, jakie stawki podatków i opłat lokalnych będą obowiązywały w poszczególnych samorządach w roku przyszłym. U jednych propozycje włodarzy przechodziły bezboleśnie (np. gminy Szczytno, Rozogi, Świętajno, Wielbark), u innych, jak wcześniej relacjonowaliśmy, towarzyszyły temu ostre spory (miasto Szczytno, gmina Jedwabno).

W minionym tygodniu stosowne uchwały podjęli radni Pasymia. Mimo że w tym samorządzie obowiązywać będzie najwyższa w powiecie stawka podatku od budynków dla prowadzących działalność gospodarczą (z wyjątkiem dużych marketów) – 16,28 zł/m2, protestów nie było. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Nowością jest to, że zrównano stawki dla osób prowadzących działalność w mieście i gminie, gdzie do tej pory były one o ok. 2 zł niższe.

- Takie zalecenie otrzymaliśmy z RIO – tłumaczy przewodniczący rady Ryszard Żuk, przypominając, że taki podział wprowadzono jeszcze w czasach, gdy burmistrzem był Wiesław Nosowicz.

ZAMIAST ZMNIEJSZYĆ, PODWYŻSZYLI

Niewiedza radnych może drogo kosztować ich wyborców. Tak właśnie będzie w gminie Dźwierzuty. Do tej pory jej mieszkańcy płacili podatek rolny w wysokości 30 zł/1q. Wójt zaproponował na przyszły rok podwyżkę o 2 zł, ale radni nie chcieli nawet na ten temat rozmawiać na sesji. Swoje stanowisko wyrazili jedynie poprzez odrzucenie projektu uchwały.

- Będzie obowiązywała stara stawka – tłumaczył zebranym po głosowaniu przewodniczący rady Krzysztof Sawicki. W rzeczywistości jednak niepodjęcie uchwały skutkuje tym, że rolnicy z gminy Dźwierzuty będą płacić w 2010 roku podatek maksymalny, czyli 34,10 zł/1q.

- To działanie na szkodę gminy – komentował decyzję radnych Leszek Kalinowski, który jako jeden z trzech był innego zdania niż większość. Cieszyć się za to mogą osoby prowadzące działalność handlową w gminie Dźwierzuty. Naliczane im podatki od gruntu i budynków są od lat najniższe w powiecie.

(o)