Orlen Reklama Top

Czy napis na stojącym w centrum Dźwierzut pomniku zostanie zmieniony? Wójt Marianna Szydliki i wspierający ją radni chcą, aby widniejący tam tekst: „W 25. rocznicę powrotu do Polski. Mieszkańcy Dźwierzut”” usunięto i przywrócono pierwotny. Nie wszystkim to się podoba.

Kpina na pomniku
Radny Kazimierz Malik sprzeciwia się zmianie napisu na pomniku

W Radzie Gminy Dźwierzuty powstał spór. Chodzi o napis widniejący na pomniku stojącym w centrum Dźwierzut. Pierwotnie oddawał on cześć mieszkańcom poległym w czasie I wojny światowej. W 1970, na potrzeby propagandy PRL, zamontowano nową tablicę odnotowującą 25-lecie „wyzwolenia” Dźwierzut. Ponieważ było to ewidentne zafałszowanie historii, po przemianach ustrojowych, zmieniono napis na „W 25. rocznicę powrotu do Polski. Mieszkańcy Dźwierzut”. To nie podoba się wójt Mariannie Szydlik i wspierającym ją radnym. Uważają, że napis jest mylący. Chcą na pomniku przywrócić tekst nawiązujący do pierwotnego: „Poległym na wszystkich frontach I wojny światowej. W 100-lecie odzyskania niepodległości” . - Nowy napis będzie uniwersalny. Poświęcony wszystkim poległym, niezależnie, po której stronie walczyli - tłumaczy przewodniczący rady Arkadiusz Nosek. Jak zauważa, do dzisiejszego pomnika nikt nie chce się przyznać. - Gdyby, w związku z jakąś uroczystością, władze gminy zamierzały dziś złożyć przy tym pomniku kwiaty byłoby to dziwne, a wręcz śmieszne – tłumaczy szef rady.

Pomysł nie wszystkim się podoba. Radny Kazimierz Malik uważa, że pomnik z obecnym napisem powinien pozostawiony bez zmian. – On przecież świadczy o ludziach, którzy wyzwalali Dźwierzuty – mówi Malik i proponuje inicjatorom wprowadzenia zmian wybudowanie drugiego pomnika. - Tu nie chodzi o inny pomnik, tylko prawdę historyczną – odpowiada przewodniczący Nosek, przypominając, że Dźwierzuty przed wojną nie należały do RP, nie mogły być więc wyzwolone.

Ostatecznie na wniosek radnego Lorkowskiego zadecydowano, że proponowane zmiany w treści napisu na pomniku zostaną poprzedzone zasięgnięciem opinii mieszkańców.

Przypomnijmy, co kilka tygodni temu o pomniku w Dźwierzutach pisał nasz historyk Witold Olbryś: Treść tablicy i wiszący na pomniku plastikowy(?) orzeł są kpiną z prawdy historycznej, z historii Dźwierzut i polskich symboli narodowych. Może w związku z setną rocznicą zakończenia wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości warto byłoby z tym coś w końcu zrobić?

(o)