DO SĄSIADÓW PO ŁUPY

Na terenie gminy Pasym doszło do serii włamań do garaży. W ciągu ostatniego miesiąca odnotowano cztery takie zdarzenia.

Łupem włamywacza padły m.in. wiertarki, piły spalinowe, szlifierki, siekiery i sprzęt domowego użytku. Pokrzywdzeni oszacowali poniesione straty na blisko 20 tys. złotych. Pracujący nad sprawą policjanci ustalili sprawcę tych kradzieży. Okazał się nim 21-letni mieszkaniec gminy Pasym, który część łupów ukrył u swojego 42-letniego znajomego. Kryminalni zatrzymali obu mężczyzn na noc w policyjnej celi. W trakcie przeszukania ich domów i pomieszczeń gospodarczych funkcjonariusze zabezpieczyli skradzione elektronarzędzia, które niebawem wrócą do właścicieli. 21-latkowi za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jego 42-letniemu znajomemu za pomoc w ukryciu skradzionych przedmiotów grozi do 2 lat za kratkami.

ZADYMIENIE I CZAD

W poniedziałek 11 stycznia po południu na klatce schodowej budynku wielorodzinnego przy ul. Broniewskiego w Szczytnie pojawił się dym. Na miejsce przybył jeden zastęp straży pożarnej. Strażacy dokonali pomiaru zawartości tlenku węgla na poddaszu, gdzie mieszkała kobieta z dwojgiem dzieci oraz na parterze opalanym piecem na paliwo stałe. W tym drugim pomieszczeniu urządzenie wykazało podwyższone stężenie czadu. Wydobywał się on najprawdopodobniej z nieszczelnego przewodu kominowego. Na szczęście żaden z mieszkańców nie miał objawów zatrucia i nie potrzebował pomocy medycznej.

POTRĄCENIE PIESZEGO

W czwartek 7 stycznia na trasie Szczytno – Linowo kierujący mazdą mieszkaniec powiatu szczycieńskiego potrącił 42-letniego mężczyznę. Do wypadku doszło w momencie, kiedy 42-latek spychał z jezdni niesprawnego busa marki Mercedes. Poszkodowany został odwieziony do szpitala. Policja prowadzi dochodzenie zmierzające do ustalenia szczegółowych okoliczności wypadku.

UKRADŁ I ZAKOPAŁ W PIWNICY

Na początku stycznia w Lemanach doszło do kradzieży agregatu tynkarskiego o wartości prawie 13 tys. złotych. W dniu poprzedzającym dokonanie przestępstwa, właściciel sprzętu oprowadzał po budowie mężczyznę, który chciał się u niego zatrudnić. Nieuczciwy przyszły pracownik wypatrzył wartościowe urządzenie i postanowił je ukraść jeszcze tej samej nocy. Powzięty zamiar zrealizował, a skradziony łup rozłożył na części i ukrył w swojej piwnicy. Część urządzenia zakopał, a większe elementy zastawił szafą. W środę 13 stycznia kryminalni zatrzymali 23-letniego mieszkańca gminy Myszyniec, który usłyszał zarzut kradzieży i odzyskali agregat. Sprawcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

WALKA Z SADZAMI

W minionym tygodniu na terenie powiatu szczycieńskiego odnotowano cztery pożary sadzy w przewodach kominowych. Pierwsze takie zdarzenie miało miejsce we wtorek 12 stycznia na ul. Polnej w Jedwabnie. Na miejsce przybyły dwa zastępy straży pożarnej. Sadze zapaliły się w kominie dobudowanym do obiektu mieszkalnego. Pożar nie spowodował strat, ale po sprawdzeniu przewodu kominowego okazało się, że jest popękany i występują ubytki tynku. W piątek 15 stycznia pożar sadzy wybuchł w Orzeszkach, nie powodując jednak większych szkód. Kolejne takie zdarzenie odnotowano w niedzielę 17 stycznia przy ul. Dworcowej w Pasymiu w budynku będącym filią Domu Dziecka. W chwili zapalenia się sadzy przebywało w nim 8 dzieci i 2 opiekunów, którzy wyprowadzili podopiecznych z pomieszczeń. Na szczęście pożar nie spowodował strat ani pęknięć komina. Tego samego dnia sadze zapaliły się również w budynku jednorodzinnym w Starych Kiejkutach. Po przybyciu na miejsce strażacy zabezpieczyli je, wygasili piec, założyli sito kominowe, dokonali pomiaru stężenia tlenku węgla oraz sprawdzili przewód na poszczególnych kondygnacjach.

ZDERZENIE DWÓCH VOLKSWAGENÓW

W czwartek 14 stycznia w Występie na odcinku drogi krajowej nr 53 zderzyły się dwa volkswageny  - passat i golf. Pierwszym z nich kierował 60-letni mieszkaniec Dąbrów. Mężczyzna z ogólnymi obrażeniami odcinka szyjnego i kręgosłupa został przetransportowany do szpitala w Szczytnie. Kierująca golfem 30-latka z Występu nie doznała uszczerbku na zdrowiu.
oprac. (ew)