BEZ UPRAWNIEŃ I PO KIELICHU

W poniedziałek 5 września tuż przed godziną 14.00 na ul. Wiejskiej w Szczytnie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej renault. Za kierownicą siedział 53-letni mieszkaniec Warszawy. Mundurowi przebadali go alkomatem. Okazało się, że kierowca wsiadł za „kółko”, mając w organizmie ponad 0,5 alkoholu. To jednak nie koniec jego przewinień. Dodatkowo na jaw wyszło też, że warszawiak nie miał aktualnych uprawnień do kierowania pojazdami, a auto, którym się poruszał – aktualnych badań technicznych. Za to 53-latek został ukarany mandatem w wysokości 3 tys. złotych. Za swoje zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem. Za kierowanie bez uprawnień i pod wpływem alkoholu grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

NIE TAK ŁATWO PRZECHYTRZYĆ POLICJANTA

W środę 31 sierpnia późnym wieczorem na ul. Warszawskiej w Szczytnie policjanci zatrzymali do rutynowej kontroli osobowe audi. Samochodem podróżowali 20-letni kierowca oraz dwóch pasażerów w wieku 38 i 32 lat. W trakcie wykonywania czynności służbowych mundurowi sprawdzili dane mężczyzn w policyjnych systemach informatycznych. Wówczas wyszło na jaw, że 32-letni pasażer, mieszkaniec powiatu olsztyńskiego podał nieprawdziwe dane osobowe. Sądził, że przechytrzy funkcjonariuszy, podając się za kolegę. Sztuka ta mu się nie udała. Po ustaleniu prawdziwych danych mężczyzny okazało się, że jest on poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Biskupcu do odbycia kary pozbawienia wolności. 32-latek został zatrzymany i przewieziony do wskazanego zakładu karnego. Najbliższe pięć miesięcy spędzi za kratkami, a za podanie mundurowym nieprawdziwych danych odpowie przed sądem.

DO ZIMY JESZCZE DALEKO, A SADZE JUŻ SIĘ PALĄ

Choć sezon grzewczy na dobre jeszcze się nie zaczął, strażacy już są wzywani do pożarów sadzy. W niedzielę 4 września zdarzenie takie miało miejsce w Krzywonodze, gmina Pasym. Po dojeździe ratowników na miejsce okazało się jednak, że właścicielka domu zdołała sama ugasić pożar. W chwili zdarzenia w domu przebywały trzy osoby, na szczęście żadnej z nich nic się nie stało. Pożar nie spowodował większych strat ani pęknięć komina. Na miejsce przybył patrol policji, który pouczył właścicielkę na temat utrzymywania w należytym stanie przewodów kominowych.
Przełom lata i jesieni to dobry moment, aby zaprosić kominiarza, który wyczyści komin i sprawdzi wentylację przed nadchodzącym sezonem grzewczym. Niestety, wielu właścicieli nieruchomości o tym obowiązku zapomina, co często skutkuje groźnymi pożarami.