Trwa drugi etap konkursu Starostwa Powiatowego w Szczytnie i redakcji „Kurka Mazurskiego” na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Z grona piętnastu kandydatów Czytelnicy naszej gazety wybiorą swojego faworyta. W tym tygodniu przedstawiamy sylwetki Kazimiery Klobuszeńskiej (Popowa Wola) i Elżbiety Poniatowskiej (Rańsk).

Obie panie reprezentują gminę Dźwierzuty. Co ciekawe, zarówno jedna, jak i druga uczestniczyła także w ubiegłorocznej edycji naszego konkursu.

KAZIMIERA KLOBUSZEŃSKA (Popowa Wola).

Który sołtys będzie naj...

Ma 64 lata, na czele sołectwa Popowa Wola, w skład którego wchodzą jeszcze Grodziska i Rutkowo, stoi nieprzerwanie od przeszło trzydziestu lat. Pani Kazimiera, emerytowana rolniczka, jest wdową, matką sześciorga dorosłych już dzieci. Oprócz funkcji sołtysa, udziela się także jako radna gminy Dźwierzuty. Jest członkinią Warmińsko-Mazurskiego Związku Kobiet. Założyła na terenie gminy Koło Gospodyń Wiejskich. Za swój największy ubiegłoroczny sukces uważa przejęcie od Agencji Nieruchomości Rolnych stajni w Popowej Woli, służącej mieszkańcom jako świetlica. Walka o to trwała sześć lat. Oprócz tego z inicjatywy sołtys powstało stowarzyszenie „Wioska żurawi”, którego celem jest pozyskiwanie funduszy na remont i działalność świetlicy. Sołectwo przygotowało już trzy zwiazane z tym projekty.

ELŻBIETA PONIATOWSKA (Rańsk).

Ma 51 lat. Sołtysem jest od 2003 roku. W skład jej sołectwa, oprócz Rańska, wchodzą jeszcze Kałęczyn, Zalesie, Grądy, Rogale i Śledzie. Pani Elżbieta jest mężatką, ma pięcioro dzieci. Wraz z mężem prowadzi niespełna 11-hektarowe gospodarstwo rolne. W ubiegłym roku sołtys była koordynatorką projektu z PROW, w ramach którego sołectwo otrzymało 10 tys. złotych. Część tych środków przeznaczono na obchody 600-lecia Rańska, głównie na imprezy dla mieszkańców. Skorzystali też najmłodsi, którzy jesienią pojechali na wycieczkę do Warszawy. Z tych przedsięwzięć sołtys jest najbardziej zadowolona. Obecnie planuje, na co przeznaczone zostaną środki z tegorocznej puli.

Oto finałowa piętnastka:

Dźwierzuty: Elżbieta Poniatowska (Rańsk) - wybrana przez Czytelników, Kazimiera Klobuszeńska (Popowa Wola) - zgłoszona przez wójta. Jedwabno: Marianna Barańska (Szuć) - wybrana przez Czytelników, Roman Wiśniewski (Witowo) - zgłoszony przez wójta. Pasym: Andrzej Kwiatkowski (Grom) - wybrany przez Czytelników, Roman Grzyb (Tylkowo) - zgłoszony przez burmistrza. Rozogi: Stanisław Czujak (Faryny), Zofia Kosiorek (Orzeszki) - oboje zgłoszeni przez wójta. Gm. Szczytno: Bogdan Jezierski (Nowiny) - wybrany przez Czytelników, Ewa Zawrotna (Lipowiec), Adolf Pasztaleniec (Trelkowo) - zgłoszeni przez wójta. Świętajno: Renata Karwacka (Spychowo), Andrzej Bełcikowski (Długi Borek) - zgłoszeni przez wójta. Wielbark: Ireneusz Lis (Ciemna Dąbrowa) - wybrany przez Czytelników, Bogdan Kobus (Kipary) - zgłoszony przez wójta.