Trwa drugi etap konkursu Starostwa Powiatowego w Szczytnie i redakcji „Kurka Mazurskiego”

na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Z grona piętnastu kandydatów Czytelnicy naszej gazety wybiorą swojego faworyta. W tym tygodniu przedstawiamy sylwetki sołtysów z gminy Rozogi - Zofię Kosiorek z Orzeszek i Stanisława Czujaka z Faryn.

ZOFIA KOSIOREK (Orzeszki)

Który sołtys będzie naj...

Ma 57 lat, wykształcenie średnie. Jest mamą trzech córek. Rencistka, prowadzi nieduże gospodarstwo rolne produkujące mleko. Sołtysem jest już czwartą kadencję, przez cztery lata była też radną gminy Rozogi. Jej sołectwo, oprócz Orzeszek, obejmuje również miejscowości Radostowo, Kiełbasy i Suchoros Nowy. Pani Zofia ma dwie pasje. Jedną z nich są kwiaty, drugą - działanie na rzecz mieszkańców. - W mojej pracy sołtysa postawiłam na dobro drugiego człowieka - mówi o sobie. Szczególnie zależy jej na poprawie stanu okolicznych dróg po to, by ułatwić życie rolnikom, których w sołectwie nie brakuje. Za swój największy sukces sołtys uważa położenie ponadkilometrowego odcinka asfaltu w Orzeszkach. W tym roku powstanie kolejny fragment, tym razem w kierunku Kiełbas. Pani Zofii udało się też doprowadzić do budowy małego placu zabaw dla dzieci mieszkańców bloków po PGR Klon. Teraz marzy się jej jeszcze wygospodarowanie świetlicy wiejskiej. Niedawno pojawiła się szansa, że powstanie ona na strychu byłej szkoły w Orzeszkach. Placówka została zlikwidowana za kadencji pani Zofii. Sołtys przyznaje, że początkowo bardzo ją to bolało, ale gdy władze gminy podjęły decyzję o utworzeniu w budynku szkolnym domu samopomocy, żal minął. - Cieszę się, że ten obiekt nie będzie niszczał i posłuży szlachetnemu celowi - podkreśla pani Zofia.

STANISŁAW CZUJAK (Faryny)

Ma 48 lat. Sołtysem jest pierwszą kadencję. Wraz z żoną Teresą wychowuje siedmioro dzieci. Prowadzi gospodarstwo rolne, zajmuje się także działalnością gospodarczą. Dwa lata temu wraz z OSP Faryny we wsi realizowany był projekt „Nasza świetlica II”, w ramach którego pozyskano 25 tys. zł na zajęcia dla dzieci. Dzięki zaangażowaniu sołtysa sołectwo otrzymało z Fundacji Wspomagania Wsi 5 tys. zł na renowację starego cmentarza ewangelickiego. Prace porządkowe wykonywali mieszkańcy. Pan Stanisław aktywnie współpracuje z miejscową szkołą, angażuje się w działania na rzecz poprawy estetyki miejscowości oraz bezpieczeństwa. W ubiegłym roku we wsi położono asfalt oraz chodnik. Udało się też zagospodarować miejsca rekreacyjne nad jeziorkiem - powstał tam pomost, plac zabaw, boisko do siatkówki. W Farynach aktywnie działa Koło Seniorów, którego członkinie wygrały niedawny konkurs na palmę wielkanocną w Rozogach. Współorganizowana przez sołtysa wystawa fotograficzna „Faryny wczoraj i dziś” została pokazana w Warszawie w Domu Spotkań z Historią.