W Zespole Szkół nr 3 już po raz czwarty zorganizowano Wielką Orkiestrę Kudłatej Pomocy. Akcja na rzecz podopiecznych schroniska „Cztery łapy” została w tym roku poszerzona o spotkania z lekarzami weterynarii, policją oraz osobami zajmującymi się dogoterapią.

Kudłata pomoc po raz czwarty

Organizowana od czterech lat jesienią w Zespole Szkół nr 3 Wielka Orkiestra Kudłatej Pomocy ma na celu głównie zbiórkę karmy, koców, kołder oraz zabawek dla podopiecznych szczycieńskiego schroniska „Cztery łapy”. Dzięki niej mieszkające tam psy i koty otrzymują tak bardzo potrzebne im zimą wsparcie. W tym roku akcja została poszerzona o spotkania ze specjalistami, miłośnikami czworonogów i wolontariuszami. Wśród prelegentów byli m.in. powiatowy lekarz weterynarii dr Jerzy Piekarz, który przybliżył młodzieży zagadnienia związane z prawami zwierząt. Z kolei lekarz weterynarii Anna Strzelbicka – Pietrowicz omówiła choroby dotykające czworonożnych pupili. Monika i Konrad Karchutowie przedstawili rolę zwierząt w terapii i edukacji. Odbył się także krótki pokaz umiejętności psa policyjnego służącego na co dzień w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. W ramach akcji uczniowie mogli także wziąć udział w konkursie na temat praw zwierząt. Zwieńczeniem działań w szkole był piątkowy kiermasz ciast upieczonych przez poszczególne klasy oraz wykonanych przez uczennice kart i ozdób świątecznych. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby podopiecznych schroniska. - Zwykle kupujemy karmę, ale też miski, transportery, ubranka pooperacyjne – wylicza Irena Dobryłko, opiekunka szkolnego wolontariatu w ZS nr 3. To właśnie dzięki zaangażowaniu młodych wolontariuszy możliwe jest organizowanie wsparcia dla schroniska. - Nasze uczennice pomagają tam w weekendy, podejmują działania na rzecz adopcji zwierząt, poprzez robienie zdjęć i ogłoszeń – podkreśla Irena Dobryłko.

Podczas piątkowego kiermaszu zebrano nieco ponad 600 złotych Za część tych środków już zakupiono karmę suchą i mokrą dla kotów oraz metalowe miski. Pozostała kwota zostanie wydana na żwirek i suchą karmę dla psów.

(ew)