Adam Jażdżewski i jego zespół „Bielik” zwyciężyli w najbardziej prestiżowych konkurencjach IV Konkursu Sygnalistów Myśliwskich. Kolejny przedstawiciel Spychowa, Zbigniew Pampuch otrzymał najwyższe wyróżnienie Lasów Państwowych - „Kordelas Leśnika Polskiego”.

W minioną sobotę w Nadleśnictwie Spychowo donośnie rozbrzmiewały rogi myśliwskie. A to za sprawą odbywającego się tu IV Konkursu Sygnalistów Myśliwskich im. Tomka Napiórkowskiego. W tym roku do rywalizacji przystąpiło 60 solistów i 13 zespołów, łącznie 97 uczestników z różnych stron Polski. Zgromadzonej w spychowskim amfiteatrze publiczności zaprezentowali tradycyjne sygnały myśliwskie wykonywane na małych i dużych rogach oraz marsze i fanfary uświetniające uroczystości łowieckie.

Najwyższe laury przypadły gospodarzom. Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Bielik” działający przy Nadleśnictwie Spychowo zwyciężył zespołowo w najbardziej prestiżowej klasie mistrzowskiej G, zdobywając puchar wiceministra kultury. Także najwyższe wyróżnienie indywidualne, czyli zwycięstwo w klasie mistrzowskiej A odniósł reprezentant „Bielika” Adam Jażdżewski.

Jak co roku konkursowi towarzyszyła aukcja obrazów, których autorami są uczestnicy odbywających się kilka tygodni wcześniej plenerów z udziałem m.in. osób niepełnosprawnych. Publiczność nie szczędziła grosza, dzięki zebranym kilku tysiącom złotych w przyszłym roku odbędzie się tu kolejny plener malarski, którego „owoce” znów pójdą pod młotek na piątym już konkursie sygnalistów. Niewykluczone, że w Spychowie, także w przyszłym roku zostanie przeprowadzony największy w Polsce Konkurs Sygnalistów Myśliwskich o Róg Wojskiego. Jego organizację przyznano naszemu województwu, a Spychowo jest jednym z najpoważniejszych kandydatów branych pod uwagę przez środowisko myśliwskie.

W sobotni wieczór uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla Lasów Państwowych, wręczając im „Kordelas Leśnika Polskiego”, najwyższe wyróżnienie w Polsce. Wśród nagrodzonych „za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej” znalazł się Zbigniew Pampuch, pracownik Nadleśnictwa Spychowo i jednocześnie przewodniczący Rady Gminy w Świętajnie. „Kordelas” otrzymali też wiceminister kultury Piotr Żuchowski oraz Paweł Ciesielski z Lidzbarka Warmińskiego, opiekun i wychowawca sygnalistów myśliwskich odnoszących sukcesy na wielu konkursach ogólnopolskich.

Na szczęście uczestnikom konkursu i publiczności sprzyjała aura. Mimo niepokojących zapowiedzi, uroczystości nie zakłóciły opady deszczu. Te skończyły się tuż przed rozpoczęciem przesłuchań uczestników konkursu i wznowiły zaraz po finałowej gali. Ucierpieli tylko trochę uczestnicy myśliwskiej biesiady, na której miejsce tradycyjnie już wybrano Niedźwiedzi Kąt.

(o)