Elżbieta Jabłonowska z Jerut zwyciężyła w Plebiscycie na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanym przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Drugie miejsce w głosowaniu czytelników przypadło Elżbiecie Pałasz z Jedwabna, a trzecie – Adolfowi Pasztaleńcowi.

Laury dla pani Eli
Laureaci i organizatorzy Plebiscytu na Supersołtysa wraz z zaproszonymi gośćmi

PODSUMOWANIE INNE NIŻ WSZYSTKIE

W czwartek 22 listopada w restauracji „Zacisze” odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XIII Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego. Tegoroczna edycja, na co zwracał uwagę starosta Jarosław Matłach, zdecydowanie różniła się od poprzednich. Powodem była oczywiście epidemia koronawirusa, przez którą uroczystość nie odbyła się pod koniec czerwca, lecz dopiero teraz, w skromniejszym niż zazwyczaj gronie i przy zachowanie reżimu sanitarnego. - Mam nadzieję, że jak za rok się spotkamy z państwem, to będzie inaczej – mówił starosta. Następnie wręczył piętnaściorgu finalistom Plebiscytu okolicznościowe dyplomy. Podkreślał przy tym, jak ważną rolę pełnią sołtysi w swoich lokalnych społecznościach. - Jesteście gospodarzami na swoim terenie i wiecie, co ludzi tak naprawdę boli – zwracał się do tegorocznych laureatów Jarosław Matłach.

KOBIETY ZNÓW GÓRĄ

Zwyciężczyni Plebiscytu odebrała także dyplom oraz gratulacje od starosty Jarosława Matłacha

Potem przyszedł czas na najbardziej emocjonującą część spotkania – ogłoszenie wyników głosowania czytelników „Kurka Mazurskiego”. W tym roku, podobnie jak w ostatnich latach, prym wiodły kobiety. Pierwsze miejsce zajęła Elżbieta Jabłonowska z Jerut, drugie – Elżbieta Pałasz z Jedwabna. Męskim „rodzynkiem” w czołowej trójce okazał się Adolf Pasztaleniec z Trelkowa, któremu przypadło trzecie miejsce.

Zwyciężczyni wygrała dla swojego sołectwa 3 tys. zł ufundowane przez szczycieńskiego starostwo. Sołectwa, których reprezentanci zajęli drugie i trzecie miejsca, otrzymają odpowiednio 2 i 1 tys. złotych. Sołtysi ze zwycięskiej trójki zostali także obdarowani przez starostę indywidualnymi upominkami a przez redaktora naczelnego „Kurka” Andrzeja Olszewskiego okolicznościowymi dyplomami oraz roczną prenumeratą gazety.

Z TRZECIEGO MIEJSCA WSKOCZYŁA NA PIERWSZE

Tegoroczna Supersołtys przyznaje, że wygrana była dla niej wielkim zaskoczeniem. - Myślałam, że może będzie trzecie, albo drugie miejsce, ale pierwszego naprawdę się nie spodziewałam. Jestem bardzo zaszczycona – wyznaje Elżbieta Jabłonowska. Na co sołectwo przeznaczy wygrane przez nią 3 tys. złotych? - O tym będziemy jeszcze dyskutować, ale rozważamy zakup sprzętów do minisiłowni w naszej świetlicy – zdradza sołtys. W Jerutach, w ramach programu „Odnowa wsi”, na wiejskim placu powstała już siłownia plenerowa, teraz mieszkańcom marzy się także uprawianie sportu pod dachem.

Elżbieta Jabłonowska z Jerut zajęła I miejsce, a Adolf Pasztaleniec III miejsce. Na zdjęciu brakuje Elżbiety Pałasz (II m.), nieobecnej na uroczystości

Rok temu pani Elżbieta również znalazła się na plebiscytowym podium. Zajęła wtedy trzecie miejsce. Nagroda w wysokości 1 tys. zł dla sołectwa została wówczas przeznaczona na zakup zmywarki do świetlicy. Sołtys podkreśla, że bardzo się ona przydaje przy organizacji spotkań lub imprez okolicznościowych.

Elżbieta Jabłonowska sołtysem Jerut jest trzecią kadencję. We wsi tej mieszka od 16 lat, a przeprowadziła się tu po ślubie, bo stąd pochodzi jej małżonek. Pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świętajnie. Ma trzech synów w wieku 15, 13 i 8 lat. Za jej sołtysowania w Jerutach wiele się zmieniło. Przy szkole powstało boisko wielofunkcyjne, zagospodarowano także wiejski plac służący mieszkańcom jako miejsce spotkań. Znajduje się na nim plac zabaw dla dzieci, wiata zbudowana przez mieszkańców, a całość zdobią krzewy i kwiaty. Pani Elżbieta chwali mieszkańców za to, że zawsze są chętni do pomocy przy różnych pracach służących poprawie estetyki. - Szczególnie mogę tu liczyć na naszą młodzież, która pozytywnie mnie zaskakuje – podkreśla zwyciężczyni Plebiscytu. Obecnie największym marzeniem mieszkańców i pani sołtys jest budowa oświetlenia na odcinku prowadzącym do wsi z drogi krajowej nr 53. Pani Elżbieta liczy, że projekt tej inwestycji uda się wykonać w ramach środków pochodzących z funduszu sołeckiego.

(ew)

FINAŁOWA PIĘTNASTKA PLEBISCYTU NA SUPERSOŁTYSA POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO:

Beata Szostak (Popowa Wola)

Agnieszka Rudnicka (Dąbrowa)

Elżbieta Pałasz (Jedwabno)

Halina Jaśniewicz (Lipniki)

Monika Nietyksza – Faryn (Krzywonoga)

Rafał Brzeziński (Leleszki)

Sylwia Kowalczyk (Faryny)

Zdzisław Zęgota (Księży Lasek)

Elżbieta Jabłonowska (Jeruty)

Beata Nikołajuk (Kolonia)

Mirosław Mierzejewski (Sasek Mały)

Adolf Pasztaleniec (Trelkowo)

Karolina Kowalczyk (Gawrzyjałki)

Hanna Deptuła (Zieleniec)

Aneta Krzyszkowska (Łatana Wielka)