Reklama

Węgiel

Szczytno jest jednym z wielu miast, które wezmą udział w europejskiej kampanii Dzień Bez Samochodu. Organizatorzy zapowiadają wstrzymanie ruchu samochodowego w centrum miasta oraz liczne atrakcje dla mieszkańców.

Lepiej rowerem

Zasadniczym celem kampanii jest promocja postaw proekologicznych. Ma ona również przypomnieć użytkownikom aut, że istnieją alternatywy dla ruchu samochodowego i skłonić ich do racjonalnego korzystania z czterech kółek.

- Chodzi o to, żeby ten jeden dzień spędzony bez samochodu uzmysłowił ludziom, jak uciążliwe stało się obecnie życie w naszych miastach - mówi Lucjan Wołos, naczelnik wydziału rozwoju miasta. Nie ukrywa, że będzie to dobry pretekst do zbadania odmiennych niż obecnie obowiązujace rozwiązań komunikacyjnych w Szczytnie. Miałyby one polegać przede wszystkim na odciażeniu ulicy Odrodzenia i sprawdzeniu przepustowości ulic Chrobrego i Kolejowej.

W czwartek 22 września, przez cały dzień plac Juranda, ulice Kasprowicza i Spacerowa będą zamknięte dla samochodów - także tych należących do urzędników pracujących w ratuszu.

O godzinie 11.00 rozpocznie się przejazd kolumny rowerzystów ulicą Odrodzenia. Zabezpieczenie trasy przejazdu gwarantuje policja.

Głównym organizatorem akcji jest Urząd Miejski, ale bez zaangażowania innych podmiotów, przedsięwzięcie nie miałoby szans dojść do skutku.

Oprócz wspomnianej policji spodziewane jest wsparcie ze strony straży pożarnej, straży miejskiej oraz pogotowia ratunkowego. Dyrekcja ZKM zapowiedziała możliwość darmowego korzystania z autobusów miejskich za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta.

- Liczymy również na masowy udział rowerzystów. Prowadzimy już rozmowy z miłośnikami tej formy rekreacji - mówi Lucjan Wołos.

Akcję poprzedzą działania promocyjne. Organizatorzy przygotowują plakaty, zamierzają zwrócić się do dyrektorów szkół z prośbą o rozpropagowanie Dnia Bez Samochodu wśród uczniów.

Szczycieński Dzień Bez Samochodu, dzięki wsparciu sponsorów i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, ma obfitować w imprezy plenerowe. Nie powinno zabraknąć występów estradowych, loterii, zabaw dla dzieci i pokazów sportowych.

Wojciech Kułakowski

2005.09.14