Wielbarski samorząd rozpoczyna największą w swojej historii inwestycję – budowę wodociągu na wschodnich terenach gminy. Koszt zadania, które ma się zakończyć 31 grudnia 2010 roku, jest szacowany na 11 mln złotych. Rozpoczyna się również drugi etap budowy kanalizacji w Wielbarku.

Lepsza woda za 11 milionów

DROGI WODOCIĄG

Mieszkańcy szesnastu miejscowości leżących na wschodnich terenach gminy Wielbark do końca przyszłego roku będą zaopatrywani w wodę lepszej niż dotąd jakości. Został już ogłoszony przetarg na budowę sieci oraz towarzyszącej jej infrastruktury. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się w pierwszej połowie października. Prace z tym związane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Całe zadanie podzielono na trzy etapy. Pierwszy obejmuje budowę stacji uzdatniania wody w Zieleńcu. W drugim powstanie sieć w rejonie Zieleńca, Lejkowa, Borków, Łatanej i Lesin, a w trzecim w Ostrowach, Olędrach, Sędrowie, Kiparach i Nowojowcu. Koszt całego zadania to 11 mln złotych. Gmina złożyła wniosek na dofinansowanie inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jego wysokość to 4 mln złotych. Na resztę trzeba będzie zaciągnąć kredyt. O tym, jak drogie jest to przedsięwzięcie świadczy to, że w ramach samych tylko przygotowań do niego, samorząd wydał dotąd już pół miliona. Gmina przygotowuje także dokumentację na budowę wodociągu Wyżegi – Przeździęk Wielki. Ma być ona gotowa jeszcze w tym roku.

DRUGI ETAP KANALIZACJI

Powody do zadowolenia będą mieli także mieszkańcy Wielbarka. Rozpoczynają się właśnie prace związane z II etapem budowy kanalizacji w tej miejscowości.

- Wykonawca, firma Ekomelbud z Mrągowa, otrzymał już teren budowy. Prace mają się zakończyć 15 czerwca przyszłego roku – informuje wójt Wielbarka Grzegorz Zapadka. Na to zadanie gmina dostała ponad 5 mln złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

SPÓŹNIONA ODNOWA

W tym roku samorząd miał również rozpocząć inwestycję związaną z odnową wsi Baranowo. Termin wykonania zadania może się jednak opóźnić. Wszystko przez to, że duża część zaplanowanych prac przypadłaby na miesiące jesienne. Dotyczy to głównie urządzenia terenów zielonych, boiska czy placu zabaw.

- Trudno to będzie wykonywać zimą. Trzeba te prace przełożyć – mówi Grzegorz Zapadka, tłumacząc, że rozpoczynanie robót w sezonie jesienno-zimowym byłoby marnotrawstwem. Innym powodem opóźnienia są względy proceduralne. Zadanie jest finansowane w połowie przez gminę, a w połowie ze środków pochodzących z Lokalnej Grupy Działania. Ta pieniądze ma już przekazane. Problem w tym, że do tej pory ministerstwo rolnictwa nie opracowało ... wzoru wniosku, który należy złożyć, by otrzymać dofinansowanie. W ramach tych samych środków w przyszłym roku realizowana będzie także odnowa wsi Wesołowo. Trwają natomiast prace związane z odnową Wielbarka – rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury oraz modernizacja stadionu.

ZBUDUJĄ SAMI

Na początku października planowane jest zakończenie budowy drogi w ciągu ulic Mazurskiej – Warmińskiej i Śląskiej w Wielbarku. Zadanie, które pochłonie ok. 750 tys. złotych, realizowane jest przy udziale środków własnych wielbarskiego samorządu. Niepowodzeniem zakończyła się za to próba pozyskania dofinansowania zewnętrznego na budowę drogi do Przeździęka Małego. Wniosek na to zadanie nie zyskał akceptacji. Wójt przyznaje, że spodziewał się takiego rozstrzygnięcia.

- Motywacja była taka, że jest tam za mało uczestników ruchu i podmiotów gospodarczych – mówi. Gmina jednak nie składa broni i jeżeli nie pozyska dofinansowania z innego źródła, zamierza zrealizować inwestycję z własnych środków. Na przełomie roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę drogi. Przedsięwzięcie zaplanowano na przyszły rok.

(łuk)/fot. A. Olszewski