Liceum w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie może poszczycić się współpracą z kolejnymi krajami. We wrześniu licealiści przez pięć dni realizowali wspólne działania z młodzieżą z Portugalii. Teraz szkoła będzie cyklicznie współpracować z placówkami niemieckimi.

Licealiści na wyspie Uznam
Spotkanie grup licealistów ZS nr 3 ze Szczytna i Szkoły Europejskiej Hanau z opiekunami w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Niemczech (Uznam)/Fot. Mariusz Siemiątkowski

W dniach 19-23 marca grupa uczniów klas trzecich Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie wzięła udział w spotkaniu z rówieśnikami ze Szkoły Europejskiej Otto Hahna Hanau. Szczycieńscy licealiści uczestniczyli z niemieckimi kolegami w 5-dniowym programie odbywającym się w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke na wyspie Uznam. Dzięki temu mieli okazję nie tylko zgłębiać wspólną historię czy zwiedzić ciekawe miejsca, ale przede wszystkim nawiązać nowe kontakty i przyjaźnie oraz doskonalić umiejętności językowe.

W czasie pobytu uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracownika Golm, uczestniczyli w rajdzie rowerowym i grze terenowej w Świnoujściu oraz zwiedzili Muzeum Historyczno-Techniczne w Peenemünde. Wyjazd uczniów sfinansowany został ze środków pozyskanych od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

To jednak nie koniec inicjatyw partnerskich z Niemcami. W ubiegłym tygodniu „Sobieski” gościł delegację nauczycieli z Miejskiego Gimnazjum Herten, z którym nawiązana została współpraca. Podczas pobytu niemieckich nauczycieli zaplanowano szczegóły cyklicznych wyjazdów młodzieży. Licealiści z Sobieskiego wyjadą do szkoły w Herten już we wrześniu 2023 r.

(jo)