W Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo w tym roku dokonano niemal niemożliwego.

List do Redakcji - Rekordowa liczba odchowanych Cietrzewi
Wszystkie tegoroczne pisklęta wykazały się dużą zdrowotnością

W Ośrodku Hodowli Cietrzewia Nadleśnictwa Spychowo w tym roku dokonano niemal niemożliwego. Na małej powierzchni ośrodka, zdolnego pomieścić ok. 100 ptaków wraz z ponad dwudziestoma osobnikami dorosłymi, udało się odchować aż 137 młodych cietrzewi. Trafią one do środowiska naturalnego w ramach reintrodukcji tego gatunku w wybranych nadleśnictwach. To niepodważalny sukces i rekordowa liczba wyhodowanych cietrzewi w Polsce. Co ciekawe i wręcz unikatowe, żadne tegoroczne pisklę w procesie dorastania nie potrzebowało opieki weterynaryjnej, w tym podawania leków, a wszystkie wykazywały się dużą zdrowotnością. Badania odchodów potwierdzały obecność właściwej flory bakteryjnej, która jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju.

Dzięki ciężkiej pracy kierownika ośrodka - Aleksandra Adamskiego wraz z żoną i współpracownikami oraz dbałości o każdy najmniejszy szczegół podczas wszelkich prac w ośrodku, widać tegoroczne efekty, które przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Dzięki temu jest możliwość zasilenia lokalnych populacji cietrzewi dużą liczbę młodych osobników, co realnie przyczyni się do poprawy ich stanu liczebności w środowisku naturalnym. Pozostaje nam już tylko trzymać kciuki za tegoroczne młode cietrzewie, aby na wolności dały sobie radę, unikały drapieżników i byśmy mogli w kolejnych latach obserwować je już jako dorosłe i doświadczone ptaki.

Nadleśnictwa Spychowo i Jedwabno prowadzą działania w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie LP” finansowanego z Funduszu Leśnego.

Adam Gełdon

Starszy specjalista ds. komunikacji społecznej i promocji w Nadleśnictwie Spychowo