Orlen Reklama Top

W dniu 9.06.2018 na placu Juranda w Szczytnie odbyło się zakończenie III edycji rajdu motocyklowego „Nostalgia Rally” zorganizowanego przez stowarzyszenie miłośników zabytkowych motocykli „Oldtimer Club Poland”.

Rajd miał formę objazdową, połączoną ze zwiedzaniem ciekawych regionów Polski. W tym roku była to północno-wschodnia Polska. Trasa prowadziła bocznymi drogami Warmii i Mazur oraz Podlasia.

W imprezie uczestniczyło około 40 motocykli zabytkowych wyprodukowanych przed 1950 rokiem, które miały do przejechania 1000 km w ciągu trzech dni. Najliczniej reprezentowane były motocykle H-D modele: D, VL, WLA i Panhead roczniki 1929-1950. Licznie reprezentowane były też motocykle najstarszej amerykańskiej marki Indian z najbardziej wiekowym biorącym udział w rajdzie Indianem Scout model 101 wyprodukowanym w 1928 roku, oraz dużą grupą Chiefów z lat 1936-1947. Wyjątkowym rarytasem był polski przedwojenny motocykl Sokół 1000 z roku 1936. Angielskie motocykle reprezentowały prawie osiemdziesięcioletnie Norton i Ariel.

Rajd był niewątpliwie wyzwaniem dla motocyklistów i ciekawą atrakcją dla mieszkańców odwiedzonych miejscowości.

Regulamin imprezy promował nie szybkość, lecz punktualność dojazdu w wyznaczonym czasie we wskazane miejsce, do którego trzeba było dotrzeć za pomocą mapy przygotowanej przez organizatora. Dodatkowo punktowane przyznawane były za wiek motocykla i jego pojemność. Im mniejsza pojemność lub starszy motocykl, tym lepsza pozycja na mecie.

Rywalizacja przebiegała w przyjacielskiej atmosferze, lecz ze sportowym zacięciem.

Wszystkie motocykle szczęśliwie dojechały do mety. Oczywiście nie obyło się bez małych przygód, awarii, które zostały naprawione na trasie przy pomocy współuczestników.

Wielki szacunek należy się uczestnikom za perfekcyjne przygotowanie motocykli. Wehikuły te, w celu zachowania pełnej oryginalności, były kompletowane przez wiele lat dużym nakładem sił i środków.

Małym zgrzytem było pojawienie się na mecie rajdu niezaproszonego lokalnego Klubu Motocyklowego „Jurand” reprezentującego posiadaczy współczesnych motocykli, którzy „rzekomo” witali uczestników. Organizator imprezy z całą odpowiedzialnością stwierdza, że „nieproszeni” goście, którzy tylko przez grzeczność nie zostali wyproszeni z terenu imprezy, nikogo nie witali, a jedynie próbowali się lansować kosztem organizatorów i uczestników „Nostalgia Rally”. Zachowanie takie jest niestosowne i nie powinno mieć miejsca.

Organizator rajdu „Oldtimer Club Poland” jest wdzięczny władzom miasta Szczytno za możliwość organizacji wystawy i lokalizacji mety rajdu w centralnym punkcie miasta. Jesteśmy przekonani, że było to niezapomniane wydarzenie, zarówno dla mieszkańców Szczytna, jak i odwiedzających miasto turystów.

Organizator

Tom

Listy do Redakcji - Czar starych motocykli historia prawdziwa