Uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie Marcin Grzejka nie miał sobie równych w I edycji konkursu fotograficznego "Człowiek i jego otoczenie" zorganizowanego przez galerię Fotoarkady i Miejski Dom Kultury. Oprócz zajęcia pierwszego miejsca, zdobył także nagrodę specjalną starosty szczycieńskiego.

Uroczyste podsumowanie konkursu połączone z wernisażem, na którym można było obejrzeć prace uczestników, odbyło się w piątek 27 października w galerii Fotoarkady w Miejskim Domu Kultury. Pomysłodawca przedsięwzięcia i przewodniczący jury, szczycieński fotografik Arkadiusz Dziczek chwalił młodych adeptów sztuki fotograficznej za ich wrażliwość i profesjonalne podejście do tematu.

- Poziom konkursu był bardzo wysoki, zwłaszcza że jego tematyka nie należała do łatwych. Fotografowanie krajobrazu jest rzeczą oczywistą, trudniej za to zbliżyć się do człowieka i opowiedzieć jego historię - mówił Arkadiusz Dziczek.

Na konkurs nadesłano w sumie 15 zestawów liczących po 5 zdjęć. Oceniali je znani i cenieni fotograficy, w tym m.in. Rajmund Karol Reich czy Janusz Bachmura. Bezkonkurencyjne okazały się prace Marcina Grzejki, ucznia III klasy technikum hotelarskiego z ZS nr 2 w Szczytnie. Zajął on pierwsze miejsce premiowane sumą 300 zł i otrzymał nagrodę specjalną starosty szczycieńskiego w tej samej wysokości. Jego czarno-białe zdjęcia stanowią swego rodzaju opowieść o dwojgu starszych ludzi zamieszkujących podszczycieńską wieś.

- To miejsce magiczne, które mnie urzekło. Jego mieszkańcy żyją tak, jakby czas się zatrzymał - mówi Marcin Grzejka o swoich fotografiach.

Robienie zdjęć pasjonuje go od dawna. Już jako uczeń szkoły podstawowej brał udział w pierwszym w życiu konkursie fotograficznym.

Jedno z wyróżnień otrzymali członkowie Koła Fotograficznego przy Zespole Szkół w Lipowcu. W ich imieniu nagrodę odebrały opiekunki Ewa Solarska i Alina Piotrowska.

- Miałyśmy kłopot z wyborem prac, bo temat był rzeczywiście trudny - mówią.

Podkreślają, że udział w konkursie to dla uczniów dobra zabawa i wielka radość.

- Bardzo dobrze, że jest takie miejsce, gdzie mogą pokazywać swoje prace.

Koło Fotograficzne przy ZS w Lipowcu istnieje trzy lata i skupia kilkunastu gimnazjalistów.

Pozostali laureaci konkursu: Mateusz Wróbel - wyróżnienie; Lidia Pietrzak, Przemysław Pasieczny - nagrody specjalne Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Szczycieńskiego; Ignacy Koniecpolski, Katarzyna Skonieczna - nagrody specjalne starosty szczycieńskiego.

(łuk)

2006.11.01