Już po raz dwunasty w Miejskim Domu Kultury odbędą się wybory Małej Miss Ziemi Szczycieńskiej. Wezmą w nich udział kandydatki mieszkające nie tylko w Szczytnie, ale także na terenie powiatu, m. in. z Dźwierzutach, Jedwabnie i Rudce.

Mała Miss 2008

PIERWSZA PRÓBA

Przygotowania idą pełną parą, do udziału w wyborach Małej Miss Ziemi Szczycieńskiej zgłosiło się 15 kandydatek. Są wśród nich nie tylko mieszkanki Szczytna, ale także dziewczynki z terenu powiatu, m. in. z Dźwierzut, Jedwabna i Rudki.

Lista jest już zamknięta, a w ubiegły czwartek odbyła się pierwsza próba. Kandydatki próbowały swoich sił, ćwicząc wymarsze na scenę i poruszanie się na niej pod czujnym okiem instruktora Andrzeja Materny. Podczas próby towarzyszyli im rodzice oraz finalistka tegorocznej edycji konkursu „Miss Polonia” Anna Rudnicka. Dziewczynki ćwiczyły po raz pierwszy, więc nie wszystko wychodziło dobrze. Często gubiły krok i myliły nogę, zaś wykonując sceniczne zwroty odwracały się nie w tę, co trzeba było, stronę. Swoje błędy traktowały jednak lekko i na luzie. Śmiechu i żartów z własnych pomyłek było co niemiara i to powodowało, że atmosfera na pierwszej próbie, mimo potknięć, panowała doskonała.

Do wielkiej, uroczystej gali, która planowana jest na 5 grudnia pozostało jeszcze kilkanaście dni, więc kandydatki mają wystarczający czas na naukę i opanowanie scenicznych układów.

- Finały Małej Miss Ziemi Szczycieńskiej, jak nakazuje tradycja, wypadną świetnie - zapowiada Andrzej Materna.

BOGATA TRADYCJA

Historia wyborów szczycieńskiej dziecięcej miss jest dość bogata. Pierwszy konkurs odbył się w 1992 r. a kolejne rok w rok aż do 1998 r. (z wyjątkiem 1997 r.). Później organizowano je już nieregularnie.

Oto lista dotychczasowych zdobywczyń tytułu Małej Miss Szczytna:

Magda Piekarz - 1992 r.

Marika Roza - 1993 r.

Kasia Gołaszewska 1994 r.

Joasia Siwkowska - 1995 r.

Iza Jurczak - 1996 r.

Kasia Dobrońska - 1998 r.

Monika Kuzia - 2002 r.

Madga Puchalska - 2001 r.

Ada Główczyńska - 2002 r.

Izabela Mięczyńska - 2003 r.

Agata Ochtera - 2005 r.

- Udział w wyborach to wielka przygoda i choćby tylko dlatego warto w nich wziąć udział. Ponadto można zdobyć ogładę sceniczną i wyzbyć się nieśmiałości, co pomaga w dalszym, dorosłym życiu - powiedziała „Kurkowi” obecna na pierwszej próbie Anna Rudnicka.

Zapewne udział w wyborach w jakimś stopniu pomógł pierwszej naszej małej miss Magdalenie Piekarz, która od zawsze lubiła taniec. Swoją karierę zaczynała od tańca towarzyskiego w klasie amatorskiej, a potem tańczyła już zawodowo, szybko awansując do krajowej czołówki. W 2002 r. pojechała na kontrakt do USA, gdzie została na dłużej. W 2004 r. ta nieznana wówczas w świecie dziewczyna zabłysnęła podczas międzynarodowego turnieju tańca, który odbył się w Stanford. Szczytnianka wraz ze swym partnerem zajęła III miejsce w tańcach latynoskich. Zaraz potem posypały się oferty i Magda została nauczycielką tańca w prestiżowej szkole Arthur Murray Dance Studios. Z kolei Izabela Jurczak, miss z roku 1996 wzięła udział w wyborach Miss Nastolatków i w cuglach zdobyła tytuł miss regionu. Obecnie studiuje w Warszawie w Wyższej Szkole Promocji i działa w Mazowieckim Centrum Kultury, gdzie realizuje i koordynuje rozmaite, w tym międzynarodowe imprezy.

Marek J. Plitt