W Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbył się ciekawy wernisaż zatytułowany „Batik”. Autorka prezentowanych prac, Katarzyna Wolicka, jest mieszkanką naszego miasta.

Malowanie woskiem

Katarzyna Wolicka to absolwentka Uniwersytetu Warmińskiego-Mazurskiego, wydziału Pedagogiki i Wychowania Artystycznego. Ma za sobą udział w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach nie tylko w kraju, ale i zagranicą, m. in. we Francji i na Ukrainie. Jak nam mówi artystka, początkowo zajmowała się street artem i mail artem, czyli ulicznym malarstwem szablonowym i matrycowym.

- Nie działałam jednak na ulicach Szczytna, ale Olsztyna – precyzuje artystka. Jak oddaje, od kilkunastu lat poświęciła się batikowi. Zafascynowała ją ta indonezyjska technika barwienia tkanin, która polega na wielokrotnym nakładaniu płynnego wosku na materiał i jego zanurzaniu w różnokolorowych farbach. Tej skomplikowanej umiejętności nauczyła się sama. Teraz przeobraża tradycyjny batik w nowoczesną formę sztuki, nawiązującą do jej wcześniejszej pasji – szablonowych odbitek ulicznych. Inspirują ją stare fotografie rodzinne, portrety znanych postaci, czy wreszcie przypadkowo napotkane przedmioty.

Marek J.Plitt