Najbardziej uzdolnieni w przedmiotach ścisłych gimnazjaliści z terenu powiatu rywalizowali w zorganizowanym po raz pierwszy Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas I pod hasłem "W świecie liczb wymiernych". Zmagania odbywały się w szczycieńskim Gimnazjum nr 1.

Matematyczne asy

Nawet najtrudniejsze zadania i skomplikowane obliczenia nie sprawiają im większych kłopotów. Ci, dla których matematyka to przede wszystkim dobra zabawa, spotkali się na I Powiatowym Konkursie dla Klas I Gimnazjum "W świecie liczb wymiernych". Jego celem było popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie twórczego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. W zmaganiach wzięli udział gimnazjaliści z terenu powiatu, w sumie 14 osób. Uczestnicy musieli się zmierzyć z sześcioma zadaniami. Na ich rozwiązanie mieli 90 minut. Maksymalnie można było uzyskać 22 punkty. Najlepszymi ekspertami od działań na liczbach wymiernych okazali się uczniowie Gimnazjum nr 2. Pierwsze miejsce zajęła Maria Sztymelska, o której sukcesach matematycznych "Kurek" wielokrotnie już pisał. Drugie przypadło w udziale Marcinowi Smolińskiemu z tej samej szkoły. Trzecie miejsce zajął uczeń Gimnazjum nr 1 Wojtek Kosiński. Zaledwie o pół punktu wyprzedził Macieja Bukowieckiego z ZS nr 3. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca przyznano odtwarzacz MP3, drugiego i trzeciego - aparaty fotograficzne. Drobne upominki wręczono wszystkim uczestnikom konkursu. Jego organizatorki, nauczycielki matematyki w Gimnazjum nr 1 Bogusława Więcek i Anna Piskorska-Wilczek przyznają, że zadania, choć niezbyt trudne, obfitowały w mnóstwo "haczyków", na które gimnazjaliści dali się złapać.

- Najwięcej kłopotu sprawiło im przeprowadzenie dowodu, a najłatwiejsze okazało się wykonywanie działań na liczbach wymiernych - podsumowuje Bogusława Więcek.

(ew)

2006.03.22