Dom Marioli i Arkadiusza Gnozów z Szuci zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim Konkursie „Eurozagroda” w kategorii „budynki mieszkalne”. Jurorzy docenili to, że gospodarze, dokonując jego przebudowy, zachowali tradycyjny, mazurski charakter obiektu.

Mazurski dom z charakterem

Wręczenie nagród w II edycji Konkursu „Eurozagroda” odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest promowanie najlepszych obiektów spełniających standardy europejskie. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: budynki inwentarskie, magazynowe i gospodarcze, budynki mieszkalne oraz inne obiekty zagrodowe i ochrony środowiska. W tegorocznej edycji konkursu duży sukces odnieśli mieszkańcy powiatu szczycieńskiego. W kategorii „budynki mieszkalne” zwyciężyła posiadłość należąca do Marioli i Arkadiusza Gnozów z Szuci. Zostali oni docenieni za „przebudowę i unowocześnienie tradycyjnego mazurskiego domu z zachowaniem lokalnego stylu”. W nagrodę z rąk m. in. ministra rolnictwa Marka Sawickiego, przewodniczącego kapituły konkursu, otrzymali statuetkę, medal pamiątkowy, dyplom oraz czek na 5 tys. złotych.

Mariola i Arkadiusz Gnozowie mieszkają w nagrodzonym domu dopiero cztery lata.

- W 2003 roku został on kupiony wraz z całym gospodarstwem przez rodziców i był w nie najlepszym stanie – opowiada pani Mariola. Wtedy zapadła decyzja o jego wyremontowaniu i unowocześnieniu. Początkowo miał on służyć tylko do letniego wypoczynku, ale w miarę postępu prac właściciele postanowili zamieszkać w nim na stałe. Unowocześnianie i remont trwały cztery lata. Do tej pory modernizowane są zresztą inne obiekty należące do państwa Gnozów. Pani Mariola prowadzi gospodarstwo rolne, a jej mąż hurtownię budowlaną. Oboje mają zaledwie po 28 lat. W konkursie wzięli udział po raz pierwszy.

- Zgłoszenie wysłałam w lipcu, po tym, jak na stronie internetowej agencji restrukturyzacji rolnictwa zobaczyłam ogłoszenie – mówi pani Mariola, dodając, że nie spodziewała się zwycięstwa. Zapewnia, że wygrana jest dla niej zachętą do dalszego ulepszania gospodarstwa i nie wyklucza, że niebawem wyśle zgłoszenia na inne podobne konkursy.

(ew)/fot. archiwum