Reklama

Węgiel

Andrzej Drawicz w Zespole Adwokackim.

ANDRZEJ DRAWICZ W ZESPOLE ADWOKACKIM

Wędrował po Mazurach już w latach pięćdziesiątych. Napotykałem ślady Jego obecności w Pieckach, Spychowie, Praniu, Mrągowie i Szczytnie.

Nieżyjący już Andrzej Drawicz urodził się w 1932 roku w Warszawie. W 1973 roku uzyskał stopień doktora za rozprawę o Paustowskim, doktora habilitowanego - w 1989 roku - za pracę o twórczości Bułhakowa. Debiutował w 1951 roku jako krytyk literacki. Drawicz to działacz opozycji demokratycznej, eseista, rusycysta, tłumacz literatury rosyjskiej, przyjaciel narodu rosyjskiego.

Był sierpień 1987 roku. Adwokat Tadeusz Skoczek, były sędzia, który od 1975 roku z Nidzicy dojeżdżał do Zespołu Adwokackiego Nr 1 w Szczytnie przyjął nietypowego klienta. Przyszedł on do Zespołu Adwokackiego, aby skonsultować z adwokatem umowę wydawniczą. Porada prawna odbiegała od rodzaju spraw załatwianych zazwyczaj przez adwokatów szczycieńskich. Andrzej Drawicz - bo to on był tym nietypowym klientem - zadowolony był z interpretacji umowy wydawniczej poczynionej przez adwokata Skoczka. Kończąc wizytę w Zespole Adwokackim mówił też o przyjaciołach, których miał w Szczytnie.

Odnotowując fakt wizyty w Zespole Adwokackim Andrzeja Drawicza, apeluję do Jego szczycieńskich przyjaciół o opisanie tej znajomości.

Jacek Trawczyński

2005.06.08