W Chacie Mazurskiej odbyło się spotkanie podsumowujące konkurs plastyczny dla dzieci, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Szczytna.

Mazurskość w dziecięcych obrazach
Laureaci konkursu wraz z prezes Towarzystwa Przyjaciół Szczytna Anną Bogusz (z lewej)

Hasło konkursowe „Dawno temu w chacie mazurskiej” pierwotnie miało być tematem pleneru malarskiego, organizowanego corocznie w Chacie już od 15 lat, jednak ograniczenia związane z pandemią skłoniły organizatorów do zmiany.

Pokłosie konkursu to dwadzieścia pięć prac wykonanych różną techniką.

Wiele z nich można określić jako bardzo udane plastycznie, ale jurorki - Elżbieta Białczak (nauczycielka plastyki), Olga Kokoryn (Pracownia plastyczna „Kokorynka”) i Anna Bogusz (prezes TPS), oprócz walorów plastycznych oceniały również „mazurskość” obrazów. Takie było założenie konkursu - trudne dla jedenastolatków lecz większość poradziła sobie z ową materią korzystając z załączonych tekstów źródłowych lub wykorzystując „pobyty u babci” - jak wyjaśniała jedna z uczestniczek.

Zdobywczynią pierwszej nagrody została Nadia Roczeń. Dwie drugie nagrody ex aequo

przypadły Amelii Adamkowskiej i Emilii Siurnickiej

Wyróżnienia przyznano: Natalii Iskrzyńskiej, Adamowi Hermanowi, Wiktorowi Wrońskiemu, Marlenie Piątkowskiej, Aleksandrze Tymendorf, Darii Januszczyk i Jakubowi Krasowskiemu.

Laureatki otrzymały nagrody pieniężne. Wszystkim uczestnikom wręczono drobne upominki i pamiątkowe dyplomy. Prace konkursowe pięknie eksponowały się na ścianie Chaty Mazurskiej podczas wernisażu, teraz wzbogacą jej archiwum.

Organizatorzy nie kryli swego zadowolenia z efektów konkursu. Wśród uczestników znalazła się również uczennica klasy VG SP nr 6 - Ida Nawrocka zgłoszona przez Chatę Mazurską do Nagrody Burmistrza za rok szkolny 2019/2020 w kategorii osiągnięć artystycznych.

AB