Orlen Reklama Top

W 78. rocznicę zbrodni katyńskiej pod pomnikiem w Jedwabnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Posadzono również Dąb Pamięci.

Młodzież pamięta
Rocznicowe uroczystości były dla młodzieży żywą lekcją historii

Młodzież ze szkoły w Jedwabnie pod opieką swoich nauczycieli: Doroty Lemańskiej, Marcina Turowskiego i Cezarego Jachimowskiego przeprowadziła 10 kwietnia wraz z proboszczem Romanem Lompą niezwykłą lekcję historii. Jej szczególnym bohaterem był major Tomasz Siwicki, jeden z tych, który został zamordowany w Katyniu.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele w Jedwabnie. Podczas kazania ks. Roman Lompa wykorzystał fragmenty niewygłoszonej homilii przygotowanej przez bpa Tadeusza Płoskiego, jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej. Jeszcze w świątyni gimnazjalna młodzież z miejscowego Zespołu Szkół zaprezentowała montaż słowno-muzyczny poświęcony tragicznym wydarzeniom z 1940 r.

Dla upamiętnienia ofiar tamtej zbrodni pod pomnikiem Katynia w Jedwabnie złożono kwiaty i zapalono znicze. W ceremonii uczestniczyli: władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież szkolna. Na zakończenie, aby upamiętnić majora Siwickiego jako jednego z prawie 22 000 Polaków poległych na Golgocie Wschodu, gimnazjaliści z Jedwabna posadzili Dąb Pamięci.

Wiktoria Brejnak

Agnieszka Bogucka,

uczennice klasy III B

gimnazjum