Przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Szczytnie, wraz z nauczycielami, uporządkowali zabytkowy cmentarz katolicki przy ul. Kętrzyńskiego.

Młodzież porządkowała stary cmentarz
Zabytkowy cmentarz katolicki na ul. Kętrzyńskiego znajduje się nieopodal szkoły, dlatego jest on w szczególny sposób otoczony opieką przez uczniów ZS1

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 włączyła się w akcję „Szkoła pamięta 2022”. Uczniowie pamiętają o opuszczonych i bezimiennych grobach.

Starają się odwiedzać te miejsca i uczcić pamięć tych, którzy zostali tam pochowani. Zabytkowy cmentarz katolicki na ul. Kętrzyńskiego znajduje się nieopodal szkoły, dlatego jest on w szczególny sposób otoczony opieką przez uczniów ZS1.

Powstał on najprawdopodobniej w tym samym czasie, co szczycieńska parafia rzymsko – katolicka, czyli na przełomie XIX i XX w. Najstarsze zachowane na nim nagrobki pochodzą z 1905 r. Obiekt został zamknięty w 1961 r., a ostatni pochówek odbył się na nim rok wcześniej. Po zamknięciu cmentarza ówczesne władze zamierzały przekształcić go w park, ale odstąpiły od tego zamiaru po protestach rodzin pochowanych tu osób. W 1988 r. cmentarz został wpisany do rejestru zabytków. Jego porządkowanie rozpoczęło się jednak dopiero na początku lat 90.

(kee)