Pierwsza sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego odbyła się w poniedziałek 13 czerwca w Olsztynie. Młodzi radni złożyli ślubowanie i odebrali stosowne nominacje. – Od tej pory jesteście Państwo formalnym partnerem samorządu województwa jako gospodarza województwa w codziennej pracy na rzecz lokalnych społeczności i umacniania wartości demokratycznych – podkreślał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Młodzieżowy Sejmik - przyszłość samorządu
Dwudziestosześcioosobowy zespół został wybrany spośród zgłoszeń z całego regionu

Sejmik będzie stanowił forum dyskusji i wymiany doświadczeń, a także integracji środowisk młodzieżowych.

– Przede wszystkim chcę Państwu pogratulować sukcesu i wyboru do Młodzieżowego Sejmiku – mówił podczas wystąpienia marszałek Gustaw Marek Brzezin. – Mam nadzieję, że to przyszłość samorządu i lepszej polskiej polityki. Dwudziestosześcioosobowy zespół został wybrany spośród zgłoszeń z całego regionu. Doceniając Wasze dotychczasowe zaangażowanie społeczne, wrażliwość na potrzeby waszych środowisk, troskę o społeczności, w których na co dzień żyjecie, uczycie się i działacie: jako wolontariusze, w organizacjach pozarządowych czy w samorządach uczniowskich. Od tej pory jesteście Państwo formalnym partnerem samorządu województwa jako gospodarza województwa w codziennej pracy na rzecz lokalnych społeczności, umacniania demokracji, wykorzystania funduszy europejskich. Wierzę, że po dwóch latach kadencji w Młodzieżowym Sejmiku pomysły, którymi się z nami podzieliliście, zostaną zrealizowane.

Aby wystartować do Młodzieżowego Sejmiku, kandydaci, oprócz dotychczasowego zaangażowania w sprawy społeczne, proponowali także swoje programy.

– Problemy młodzieży są słabo dostrzegane przez dorosłych – mówi Amelia Rudek, radna z Kwitajn. – Dlatego w swoim programie postulowałam przede wszystkim większą pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży, bo jest ona poważnie zaniedbana.

Młodzieżowy Sejmik - przyszłość samorządu
Wręczając nominacje młodym radnym marszałek Gustaw Marek Brzezin wyrażał nadzieję, że zgłaszane przez nich inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności doczekają się realizacji

– Od zawsze interesowały mnie istotne sprawy młodzieży – dodaje Gabriela Mierzejewska, radna z powiatu piskiego. – Kiedy przeczytałam ogłoszenie o naborze do sejmiku, pomyślałam, czemu nie spróbować, tak tu się znalazłam. Zależy mi na integracji młodych ludzi z różnych środowisk, a brakuje takich inicjatyw, przynajmniej w mojej okolicy.

– Chciałbym, aby młodzież bardziej się angażowała w życie społeczne – mówi Aleksander Szulc, radny z Elbląga. – Żeby młodzież była doceniania i postrzegana jako ta, która chce zmieniać świat.

– Liczę na to, że wspólnie wymyślimy jakąś dużą inicjatywę, może kilka mniejszych, w którą zaangażuje się cała młoda społeczność z Warmii, Mazur i Powiśla – snuje plany radny z Morąga Radosław Maj.

Inauguracyjny wykład nt. „Samorządność – rola wspólnoty w historii Warmii i Mazur“ wygłosił profesor Stanisław Achremczyk, który akademickim zwyczajem rozpoczął od pytania, co to w ogóle jest samorząd.

– To odpowiedzialność za wspólnotę, nauka dyskusji, ścieranie poglądów, wypracowywanie odpowiednich racji, podejmowanie odważnych decyzji – mówił profesor.

- Bardzo się cieszę, że młodzi ludzi chcą decydować o sobie i regionie, w którym żyją. Trzymam kciuki za Igora Klimka i Michała Wojciechowskiego, którzy reprezentują nasz powiat w sejmiku. Drodzy radni, zapewniam, że moje drzwi są zawsze dla was otwarte – deklaruje Sylwia Jaskulska.