Trwa II etap Plebiscytu na Supersołtysa Powiatu Szczycieńskiego organizowanego przez redakcję „Kurka Mazurskiego” i Starostwo Powiatowe. Nasi czytelnicy mogą głosować, za pośrednictwem drukowanych w gazecie kuponów, na sołtysów z finałowej piętnastki. Przypominamy, że sołectwo, którego przedstawiciel zajmie I miejsce, otrzyma w nagrodę od starosty 3 tys. zł, II miejsce – 2 tys. zł, III miejsce – 1 tys. złotych. W tym tygodniu prezentujemy finalistów z gminy Pasym. Są to Monika Nietyksza – Faryn z Krzywonogi i Rafał Brzeziński z Leleszek.

Monika Nietyksza- Faryn, Rafał BrzezińskiMONIKA NIETYKSZA – FARYN (Krzywonoga)

Funkcję sołtysa sprawuje pierwszą kadencję. Do Krzywonogi sprowadziła się wraz z rodziną kilka lat temu z Olsztyna. Wieś tę jednak znała z letnich wypadów ze swoim przyszłym małżonkiem.

- Przyjeżdżałam w te okolice już jako nastolatka. Wtedy też poznałam nie tylko tę miejscowość, ale też jej mieszkańców – wspomina pani Monika. Podkreśla, że jako sołtys bardzo ceni sobie współpracę z nimi. Zauważa, że są to ludzie skorzy do pomocy innym w potrzebie i otwarci na różne inicjatywy. W integracji lokalnej społeczności pomaga fundusz sołecki, dzięki któremu można sfinansować okolicznościowe imprezy czy zrealizować małe inwestycje służące mieszkańcom, takie jak np. budowa placu zabaw.

Pani Monika jest mężatką, ma dwoje dzieci – 15-letniego syna i 9-letnią córkę. Pracuje jako radca prawny.

Na koniec minionego roku Krzywonoga liczyła 138 mieszkańców. Było to o 7 więcej niż rok wcześniej. W gminie Pasym, podobnie jak w innych częściach powiatu, tendencja jeśli chodzi o liczbę mieszkańców jest raczej spadkowa. Krzywonoga należy więc pod tym względem do wyjątków. Pani Monika napływ ludności tłumaczy atrakcyjnym położeniem wsi, bliskością lasów i jeziora. Do tego stosunkowo blisko stąd do stolicy regionu – Olsztyna i powiatu – Szczytna. Dzieci z Krzywonogi w większości uczęszczają do nieodległej Szkoły Podstawowej w Tylkowie, którą sołtys, jako matka uczniów, bardzo sobie chwali za indywidualne podejście do dzieci oraz realizację ciekawych programów.

RAFAŁ BRZEZIŃSKI (Leleszki)

Sołtysem jest drugą kadencję. Żonaty, ma dwóch synów w wieku 21 i 15 lat. Prowadzi własną działalność gospodarczą – zajmuje się wyrobem maszyn do produkcji leków i kosmetyków. W tym celu zakupił budynek po tartaku przy stacji PKP w Pasymiu, który systematycznie modernizuje. Sołtys jest człowiekiem wielu zainteresowań i pasji. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Motocyklowo – Eksploracyjnego „Mazur Pasym”. Niedawno wydzierżawiło ono od pasymskiego samorządu zabytkową wieżę ciśnień w Pasymiu. W planach ma urządzenie tam m.in. swojej siedziby oraz punktu widokowego. Już teraz członkowie stowarzyszenia udostępniają obiekt zwiedzającym.

W samych Leleszkach w ramach ubiegłorocznego i tegorocznego funduszu sołeckiego wybudowano drogę na plażę wiejską. - Została wyłoż ona płytkami ażurowymi oraz utwardzona – mówi pan Rafał. Dodatkowo, z pomocą gminy, zniwelowano plażę i wysypano na niej piasek. W planach na przyszły rok jest budowa pomostu. Na realizację tego zadania nie udało się co prawda pozyskać środków w ramach małych grantów sołeckich, ale za to kilku mieszkańców zadeklarowało dołożenie się do wykonania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia inwestycji. Sołtys czeka także na adaptację budynku, który kilka lat temu gmina zakupiła w celu urządzenia w nim świetlicy. - Dokumentacja już jest, ale czekamy na pojawienia się możliwości pozyskania dofinansowania, b o koszty są niemałe – mówi.

Pan Rafał jest fanem starej motoryzacji. Pasjonują go zabytkowe motocykle, które z upodobaniem kolekcjonuje. Przyznaje jednak, że na ich renowację, z racji licznych obowiązków, ma obecnie mało czasu. - Zajmuję się tym głównie zimą, kiedy jest mniej innych zajęć – zdradza sołtys.

(ew)