W środę 11 maja w sali koncertowej szczycieńskiej Szkoły Muzycznej odbędzie się koncert poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki. Wystąpią ks. Zbigniew Stępniak (bas) i Natalia Klykova (fortepian). Całość poprowadzi profesor Uniwersytetu w Białymstoku Leonarda Dacewicz.

Moniuszko zagości w szkole muzycznejOrganizatorami koncertu „Stanisław Moniuszko – sacrum et profanum”, który odbędzie się w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w środę 11 maja, są Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Szczytnie. Wydarzenie będzie muzycznym hołdem złożonym wybitnemu kompozytorowi w 150-lecie jego śmierci. Wystąpią ks. Zbigniew Stępniak (bas) i Natalia Klykova (fortepian). Ks. Zbigniew Stępniak to wykonawca znany miłośnikom muzyki z powiatu szczycieńskiego z występów w cyklu Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej odbywających się kościołach ewangelickich w Pasymiu i Dźwierzutach. Artysta jest absolwentem Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obronił doktorat na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Muzyki UWM.

Pianistka Natalia Klykova pochodzi z Ukrainy. Studia pianistyczne ukończyła w Konserwatorium w Odessie oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Od 2013 r. mieszka w Polsce. Pracuje jako nauczycielka fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie i w szkole muzycznej w Dywitach. Współpracuje z Warmińsko – Mazurską Filharmonią w Olsztynie.

Koncert poprowadzi profesor Uniwersytetu w Białymstoku Leonarda Dacewicz, językoznawca, slawistka, autorka ponad 200 publikacji.

Do udziału w koncercie zaprasza prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko – Nowogródzkiej w Szczytnie, Janina Surgał. - Bardzo się cieszę, że możemy się przyczynić do organizacji wydarzenia poświęconego wybitnemu kompozytorowi i Polakowi, a także podzielić się wiedzą o nim z mieszkańcami Szczytna – mówi prezes. Podkreśla przy tym związki Moniuszki z Kresami. Artysta pochodził z okolic Mińska, przez kilkanaście lat mieszkał i tworzył w Wilnie. - Był człowiekiem Kresów, który wniósł do polskiej kultury przebogaty dorobek – mówi Janina Surgał, dziękując przy okazji dyrekcji Szkoły Muzycznej, która udostępniła swoją salę koncertową.

Koncert rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

(ew)