Z początkiem października Wielbark doczeka nowego obiektu. Na razie ma objazd małymi uliczkami i "na oko" potężną budowę niemal w środku miejscowości. Wznoszony jest nowy most na Sawicy.

Budowa niewielkiego mostu, bo nie będzie on większy od tego, który istniał w Wielbarku dotychczas - to przedsięwzięcie bardziej skomplikowane niż budowa drogi. Po miesiącu prac powstały betonowe pale o średnicy większej niż przeciętna studnia, które sięgają głębokości 9 metrów. Każdy taki filar (a jest ich kilka) musi utrzymać obciążenie 200 ton. Jeśli utrzyma, to na palach powstaną przyczółki, a na nich dopiero spocznie nowy most.

- Całość inwestycji, finansowanej z budżetu generalnej dyrekcji dróg, kosztuje 1,1 mln zł - informuje Henryk Sterczewski, naczelnik wydziału mostów w olsztyńskiej dyrekcji dróg. Zadanie realizuje firma "Dromo" z Ostródy, która podobnych przedsięwzięć ma za sobą już kilka. Objazd ulicą Czarnieckiego tej ostatniej za bardzo nie służy. Przed rozpoczęciem inwestycji ulica została dokładnie zlustrowana a nawet... sfilmowana.

- Nagrano wygląd i stan każdego domu, bo bywa, że natężenie ruchu nie sprzyja całości budynków. Po dwóch tygodniach została przeprowadzona kolejna kontrola i te domy, w przypadku których stwierdzono uszczerbki, wykonawca wzmocnił i zabezpieczył - mówi Józef Wrzyszcz, dyrektor szczycieńskiego Zarządu Dróg Krajowych dodając, że takie działania są już dziś standardowe. - Za wszelkie szkody odpowiada wykonawca więc nic dziwnego, że dokładnie się ubezpiecza, nawet przy pomocy kamery filmowej.

Na wielbarskich drogach ma się w najbliższych latach dziać wiele - takie są przynajmniej plany. Przy partycypacji finansowej samorządu sporządzona została dokumentacja modernizacji całej drogi krajowej przebiegającej przez Wielbark. To z kolei zadanie ma być realizowane w przyszłym roku. Czy będzie - tego jednak nie wie jeszcze nawet generalna dyrekcja w Warszawie, a to ona przydziela pieniądze. W każdym razie prawdopodobieństwo - i to duże - istnieje.

(hab)

2004.06.30