Gminy Dźwierzuty i Pasym będą miały w Radzie Powiatu jednego radnego mniej. To miejsce zajmie przedstawiciel gminy Szczytno. Z tą sytuacją nie chcą się pogodzić samorządowcy w Dźwierzutach, którzy negatywnie zaopiniowali przygotowany w tej sprawie przez powiat projekt uchwały.

Muszą się pożegnać z mandatem
Zgodne głosowanie radnych w Dźwierzutach to wcale nie jest częsty obrazek. Samorządowców w tym przypadku zjednoczył żal za utraconym mandatem

Po czterech latach w Radzie Powiatu szykuje się kolejna zmiana w obsadzie mandatów przysługujących poszczególnym okręgom wyborczym. Ten, który tworzą gminy Dźwierzuty i Pasym będzie miał o jednego radnego mniej. Zwolnione miejsce zajmie przedstawiciel gminy Szczytno. Przetasowanie spowodowane jest czynnikiem demograficznym – dużym, w porównaniu do pozostałych gmin, wzrostem liczby mieszkańców w okołomiejskim samorządzie.{akeebasubs !*}

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.

{/akeebasubs}{akeebasubs *} 

Przypomnijmy, że w wyborach do Rady Powiatu powiat podzielony jest na pięć okręgów wyborczych. Największemu, obejmującemu miasto Szczytno, przypadło w tej kadencji 6 mandatów (cztery lata wcześniej - 7), kolejnemu tworzonemu przez gminy Dźwierzuty i Pasym – 4, a pozostałym: Rozogi/Świętajno, Jedwabno/Wielbark oraz gmina Szczytno – po 3. Po dokonaniu aktualnych przeliczeń niezbędna jest korekta.

Ustalenie liczby radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych następuje według jednolitej normy przedstawicielstwa obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców powiatu przez liczbę radnych (w powiecie szczycieńskim wychodzi norma: 3668). Następnie liczbę mieszkańców w danym okręgu dzieli się przez jednolitą normę przedstawicielstwa z zastosowaniem zaokrągleń liczby mandatów w górę do całkowitej liczby mandatów.

Po tak przeprowadzonych działaniach matematycznych okazało się, że jeden z mandatów przypadających obecnie na okręg Pasym/Dźwierzuty w przyszłej kadencji powinien przypaść gminie Szczytno.

Chociaż matematyka jest w tym przypadku bezwzględna, radni gminy Dźwierzuty postanowili negatywnie zaopiniować projekt uchwały, która ma być głosowana na najbliższym posiedzeniu Rady Powiatu. - Mamy prawo się nie zgodzić i z tego korzystamy – tłumaczy szef rady w gminie Dźwierzuty Arkadiusz Nosek. W tym przypadku podobne stanowisko zajęli radni koalicji rządzącej i opozycjoniści. Co na to starosta? - Ta opinia nie jest dla nas wiążąca – odpowiada Jarosław Matłach.

(o){/akeebasubs}