Choć wielkimi krokami zbliża się już jesień, wciąż trwa letni cykl pasymsko – dźwierzuckich koncertów muzyki organowej i kameralnej. W najbliższą sobotę w zabytkowych wnętrzach kościoła ewangelickiego w Pasymiu usłyszymy profesorów Bogdana Narlocha (organy) i Romana Grynia (trąbka).

Muzyczna uczta u progu jesieni
Profesorowie Roman Gryń i Bogdan Narloch

W sobotę 4 września o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Pasymiu odbędzie się kolejny koncert w ramach cyklu letnich spotkań z muzyką organową i kameralną. Tym razem w zabytkowych wnętrzach wystąpią profesorowie Bogdan Narloch (organy) i Roman Gryń (trąbka).

Prof. dr hab. Bogdan Narloch jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 1990 r. pracownik Akademii Pomorskiej w Słupsku, a od 2011 r. - Akademii Sztuki w Szczecinie. Od wielu jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. Prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, która obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. Zajmuje się również działalnością związaną z badaniami i ochroną historycznych organów na Pomorzu.

Prof. Roman Gryń jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat Konkursu Młodych Trębaczy w Pabianicach (1980) oraz Konkursu Gry na Trąbce w Gdańsku (1985). Pracę zawodową zaczął w roku 1983 w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1986 – 1988 pracował na stanowisku muzyka solisty w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a od roku 1986 do 2007 był solistą i kierownikiem grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Współpracował z wieloma orkiestrami, z którymi koncertował we wszystkich krajach Europy oraz w USA i Kanadzie. Jest współtwórcą zespołu kameralnego Poznań Brass Quintet. Wykłada w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Poznaniu.

(kee)