W kościołach ewangelickich w Pasymiu i Dźwierzutach, już w najbliższy weekend, odbędą się dwa koncerty zamykające tegoroczny cykl XXIII Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Wystąpią artyści z Poznania i Olsztyna oraz Pasymia. W repertuarze nie zabraknie klasyki, w tym utworów Ludwiga van Beethovena.

Muzyczna uczta z
Kwintet „Poznań Brass”

Później niż zwykle, bo pod koniec września odbędzie się finał tegorocznych XXIII Pasymskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2020. Ich organizator, ks. Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej zaprasza wszystkich miłośników muzyki już w najbliższą sobotę i niedzielę (26 i 27 września) do kościołów ewangelickich w Pasymiu i Dźwierzutach.

Pierwszy, sobotni koncert pod tytułem „Oda do radości” nawiązywać będzie do twórczości Ludwiga van Beethovena, jednego z najważniejszych kompozytorów w dziejach. Z pewnością nie zabraknie utworu tytułowego pochodzącego z IX symfonii, znanego jako hymn zjednoczonej Europy. W pasymskim kościele wystąpi poznański kwintet instrumentów dętych blaszanych Poznań Brass działający od 1990 r. Zespół koncertuje w składzie: dwie trąbki, waltornia, puzon i tuba. W repertuarze ma kompozycje z okresu renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu, impresjonizmu, a także muzykę rozrywkową i współczesną.

Klaudia Twardzik

Z kolei w niedzielę w dźwierzuckim kościele odbędzie się koncert zatytułowany „W poświstach wichrów losu” (Stanisław Moniuszko). Wystąpią: Agnieszka Zwolska z Olsztyna (obój), ks. dr hab. Zbigniew Stępniak z Olsztyna (bas, basso-profondo) oraz Klaudia Twardzik z Pasymia (organy).

Agnieszka Zwolska

Młoda pasymianka naukę muzyki rozpoczęła w klasie fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Szczytnie. Edukację kontynuowała w Szkole Muzycznej II st. w Olsztynie w klasie organów. W 2013 r. rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów. Studia magisterskie odbywała w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, również w klasie organów. Obecnie jest studentką na kierunku dyrygentura symfoniczno – operowa. Uczestniczyła także w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych organistów z Polski i zagranicy. W latach 2009 – 2011 była stypendystką Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Pięć lat temu otrzymała stypendium im. Biskupa Tadeusza Szurmana. Od kilkunastu lat jest organistką Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu. W latach 2013 – 2017 współpracowała z chórem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Katowicach. Koncertowała na licznych festiwalach w kraju oraz zagranicą.

Ks. dr hab. Zbigniew Stępniak

Oba koncerty rozpoczną się o godzinie 18.00. Wstęp na nie jest wolny.

(ew)