Reklama

Węgiel

Już w najbliższą sobotę w kościele ewangelicko – augsburskim w Pasymiu rozpoczną się XXIV Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas inauguracji letniego cyklu wystąpi organista Maciej Zakrzewski z Gdańska oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” ze Spychowa. W trakcie koncertu zaprezentowany zostanie odrestaurowany zespół zabytkowych rzeźb: pasymska meluzyna z 1608 r.

Muzyczne święto w zabytkowych wnętrzach
Pierwszy koncert w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się w liczącym 630 lat kościele ewangelickim w Pasymiu

Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej to organizowane już od ponad 20 lat przez Parafię Ewangelicko – Augsburską w Pasymiu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pasymskiej „Kalwa” wydarzenie kulturalne cieszące się uznaniem publiczności nie tylko z powiatu szczycieńskiego, ale też całego regionu i kraju. Uczestnikami letnich spotkań z muzyką są artyści polscy i zagraniczni, którzy występowali w największych salach koncertowych świata. W Pasymiu koncerty odbywają się już od 22 lat, a od 2009 r. także w kościele ewangelickim w Dźwierzutach. - Podstawowym celem 24. międzynarodowego festiwalu jest prezentacja muzyki organowej, kameralnej w wykonaniu muzyków prezentujących najwyższy poziom artystyczny – mówi ks. Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu, główny organizator i dobry duch muzycznego święta. Dodaje, że w ramach tegorocznego cyklu odbędzie się 13 koncertów, podczas których słuchacze odbędą podróż po różnych stylach i epokach, od renesansu po współczesność. Swój muzyczny kunszt zaprezentują organiści – wirtuozi m.in. z Niemiec, Austrii, Czech i Włoch, a także artyści rodzimi.

Tegoroczne koncerty wpisują się w obchody 635-lecia nadania praw miejskich Pasymowi oraz 630-lecia kościoła ewangelickiego w Pasymiu.

Koncert inauguracyjny zaplanowany jest na sobotę na godz. 17.00 w Pasymiu. W jego trakcie zaprezentowany zostanie odrestaurowany zespół rzeźb - pasymska meluzyna z 1608 r., w skład której wchodzą głowa jelenia oraz ptak – bażant. Z tej okazji zaproszony organista, kompozytor i improwizator dr Maciej Zakrzewski z Gdańska wykona „Improwizowaną intradę na temat sygnałów myśliwskich”. Usłyszymy również Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać” z Nadleśnictwa Spychowo – Strzałowo. Z okazji miejskich uroczystości związanych z jubileuszem miasta odmówiona zostanie krótka modlitwa ekumeniczna za jego pomyślność.

Z kolei w niedzielę 11 lipca o godz. 18.00 w kościele ewangelickim w Dźwierzutach wystąpi prof. Klaus Kuchling z Austrii, organista i dyrygent.

Patronat medialny nad koncertami sprawuje „Kurek Mazurski”.

(ew