Reklama

Węgiel

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników muzyki. Tegoroczny cykl XXIII Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej będzie miał jeszcze cztery październikowe odsłony. Dwie pierwsze już w najbliższą sobotę i niedzielę w murach zabytkowych kościołów ewangelickich w Pasymiu oraz Dźwierzutach.

Muzyka lekiem na jesienne smutki
Dumitru Harea (z prawej) zagra na fletni pana, a Andrij Melnyk – na akordeonie

Tegoroczny festiwal miał się odbyć jak zawsze latem. Za nami jak dotąd osiem koncertów, ale, jak się okazuje, to nie koniec muzycznych spotkań w zabytkowych kościołach ewangelickich Pasymia i Dźwierzut. - Nie spodziewaliśmy się, że muzyka, lekarstwo dla duszy, będzie rozbrzmiewać w murach naszych kościołów także jesienią. A jednak tak się stanie – cieszy się ks. Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu, główny organizator przedsięwzięcia. Po raz kolejny będzie można usłyszeć muzyków różnych narodowości i wyznań, z różnych kręgów kulturowych, prezentujących różne praktyki wykonawcze. - To wszystko da nam możliwości prezentacji muzyki w ciekawy, nieszablonowy sposób na najwyższym poziomie artystycznym – zapowiada ks. Twardzik.

Przemysław Wawrzyniak wystąpi w tradycyjnym szkockim stroju

W najbliższą sobotę 10 października w kościele ewangelickim w Pasymiu będzie można posłuchać niecodziennego połączenia dwóch instrumentów – fletni pana oraz akordeonu. Wystąpi urodzony w Mołdawii Dumitru Harea (fletnia pana), absolwent Akademii Muzycznej w Kiszyniowie. W swoim repertuarze ma utwory muzyki klasycznej oraz znane przeboje muzyki rozrywkowej, a także utwory ludowe z Mołdawii, Rumunii i Ukrainy. Muzyk od 2000 r. mieszka w Poznaniu, skąd pochodzi jego żona.

Drugim artystą, który zaprezentuje się podczas pasymskiego koncertu, będzie pochodzący z Ukrainy Andrij Melnyk, absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. W Polsce mieszka od 2005 r. Koncertuje w kraju i za granicą, prezentując różne style i gatunki muzyczne. Współpracuje z Filharmonią Poznańską i Dolnośląską.

Adam Klarecki

Z kolei w niedzielę 11 października w Dźwierzutach wystąpią Przemysław Wawrzyniak (dudy szkockie, flety irlandzkie) oraz Adam Klarecki (organy). Pierwszy z artystów jest zafascynowany World Music – w szczególności muzyką celtycką ze Szkocji, Irlandii i Bretanii. Występuje w szkockim stroju, co czyni jego koncerty atrakcyjne również wizualnie. Z kolei Adam Klarecki to absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Obecnie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej we Włocławku. Koncertuje w kraju i za granicą. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim.

Każdy z koncertów będzie się rozpoczynał o innej niż zwykle porze – o godz. 17.00. Wstęp na nie jest wolny.

(kee)