W najbliższą sobotę rozpoczynają się XXII Pasymskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej Pasym – Dźwierzuty 2019. W zabytkowych kościołach ewangelickich będzie można usłyszeć artystów m.in. z Włoch, Niemiec, Irlandii i Rosji. Nie zabraknie też utalentowanych muzyków reprezentujących powiat szczycieński.

Muzyka w zabytkowych kościołach
Chór „Pasjonata” ze Świętajna wystąpi w najbliższą niedzielę w kościele ewangelickim w Dźwierzutach

Przez kilka tygodni w murach zabytkowych świątyń Pasymia i Dźwierzut rozbrzmiewać będzie muzyka organowa i kameralna różnych epok. - Gościć będziemy znanych, doświadczonych, światowej sławy artystów mających w swoim dorobku koncerty w największych salach koncertowych świata, a także muzyków dopiero rozpoczynających karierę – zapowiada ks. Witold Twardzik, proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Pasymiu, organizator muzycznego wydarzenia.

W tym roku w kościołach w Pasymiu i Dźwierzutach wystąpią artyści m.in. z Włoch, Niemiec, Czech, Irlandii i Rosji, a nawet Watykanu. Nie zabraknie także wykonawców z Polski. Wśród nich są muzycy z powiatu szczycieńskiego, w tym młode talenty, dla których udział w koncertach to szansa na zaprezentowanie się szerszej publiczności. Na liście wykonawców znaleźli się 12-letni skrzypek ze Szczytna Kamil Zawadzki oraz 14-letni akordeonista ze Spychowa, Wojciech Skrajny.

Pierwszy koncert inaugurujący festiwal odbędzie się w sobotę 13 lipca o godzinie 18.00 w kościele ewangelicko – augsburskim w Pasymiu. Wystąpią na nim prof. Roberto Bonetto z Włoch (organy) i Kamil Zawadzki ze Szczytna (skrzypce). Z kolei w niedzielę w Dźwierzutach, także o godzinie 18.00, będzie można posłuchać Matthiasa Böhlerta z Niemiec (organy), Wojciecha Skrajnego (akordeon) oraz Chóru „Pasjonata” ze Świętajna pod dyrekcją Joanny Gawryszewskiej. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

(ew)