Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Świętajno przygotowali spektakle słowno-muzyczne.

Myślimy o Polsce
Pod pomnikiem w Świętajnie złożono kwiaty, a żołnierze oddali salwę honorową

Jeruty

Obchody święta uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jerutach rozpoczęli 7 listopada, przedstawiając montaż słowno- muzyczny. Utwory w wykonaniu chóru szkolnego wprowadziły w nostalgiczny, ale zarazem radosny nastrój. Z kolei wiersze zaprezentowane przez uczniów przybliżyły tęsknotę za krajem i były dobrą lekcją historii. Tradycją szkoły jest dyktando niepodległościowe pisane przez dzieci ze starszych klas. Apel był okazją do rozdania nagród i dyplomów dla najlepszych. Wyróżnieni zostali Julian Orzeł, Marcin Pałys i Łukasz Jabłonowski.

Kolonia

W Szkole Podstawowej w Kolonii uroczystości przebiegały w radosnej atmosferze

W Szkole Podstawowej w Kolonii 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzono 8 listopada. Uroczysty apel rozpoczęto o godzinie 11:11 odśpiewaniem hymnu państwowego. Przedszkolaki śpiewali oraz recytowali wiersze patriotyczne, młodsze klasy zaprezentowały taniec, natomiast starsi uczniowie grę aktorską. W ciekawy sposób opowiadali o tym ważnym dla historii Polski wydarzeniu. Na zakończenie uroczystości zaprezentowano animację obrazującą historię od powstania państwa polskiego do czasów współczesnych.

Świętajno

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świętajnie uświetnili uroczystość inscenizacją muzyczną wystawioną w miejscowym kościele. Pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego opowiadały o tęsknocie i żalu za krajem ojczystym, a także wolnej i niepodległej Polsce. Sentymentalny a zarazem radosny nastrój udzielił się również wiernym, którzy włączyli się w świąteczne muzykowanie. Na zakończenie uroczystości kościelnych wystąpił zespół Musique Macabre. Po mszy świętej przemaszerowano pod pomnik, złożono tam kwiaty, a żołnierze oddali salwę honorową.

(md)