Szybko jak nigdy dotąd, ratuszowa wieża została udostępniona zwiedzającym. Wspinając się na szczyt mamy okazję podziwiać prace fotograficzne dwóch szczycieńskich fotografów.

Na dachu miasta

W piątek 14 maja nastąpiło oficjalne otwarcie wieży i pierwsi goście mogli wdrapać się na sam jej szczyt. Na wysokości, na których rozciąga się już tylko królestwo ptaków.

Dlatego też nieprzypadkowo urządzono tu wystawę zdjęć Huberta Jasionowskiego zatytułowaną "Mazury - Ptasi Raj". Składaja się na nią fotogramy bajecznie kolorowo upierzonych władców przestworzy ukazanych w dynamicznych pozach, na tle nie mniej barwnej mazurskiej przyrody. Ostro kontrastują one z drugą ekspozycją, czarno-białymi obrazami Arkadiusza Dziczka. Te z kolei przedstawiają świat niby nam odległy i egzotyczny - "Światła i cienie tureckiej ulicy", ale po głębszej analizie wydający się całkiem znajomy.

Autorzy i ich dzieła

Hubert Jasionowski jest dobrze znany Czytelnikom "Kurka". Jego fotografie były kilkakrotnie publikowane w "Kurku". Pisaliśmy także o jego licznych trofeach zdobytych tak na krajowych, jak i zagranicznych wystawach. Młodszy stażem i wiekiem Arkadiusz Dziczek, student fotografii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także pedagog, dopiero wkracza na szersze artystyczne wody. Uwielbia podróże, a szczególnie fascynują go Indie. Kiedy dwa lata temu wyjechał do Kurdystanu, mocno zaintrygował go świat, poznanej po drodze, tureckiej ulicy i jej codzienne realia - stąd inspiracja i materiał do szczycieńskiej wystawy.

Marek J. Plitt

2004.05.19