19-letni Marko M. ze Szczytna od dawna jest znany szczycieńskiej policji. Teraz najwyraźniej poszerzył pole działania i udał się na gościnne występy w inne rejony kraju. Kilka dni temu został zatrzymany w związku z włamaniem na plebanię w Żmigrodzie (woj. dolnośląskie).

Kilka dni temu policjanci prewencji patrolujący ul. Leszczyńską w Gostyniu (Wielkopolska) otrzymali informację, że od strony Leszna nadjeżdża volkswagen golf, którego kierowca nie zatrzymał się wcześniej do kontroli drogowej. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać pędzący samochód, jednak jego kierowca nie reagował na sygnały. Policjanci ruszyli więc w pościg i ścigali go przez kilkaset metrów. Młodzieniec wjechał w drogę jednokierunkową i tam został otoczony przez stróżów prawa. Próbował jeszcze uciekać pieszo, jednak goniący go policjanci okazali się szybsi. W trakcie przeszukania samochodu znaleziono przedmioty pochodzące z przestępstwa. Kierowca, 19-letni Marko M., mieszkaniec Szczytna, jest podejrzewany o kradzież z włamaniem do plebanii w Żmigrodzie. Mężczyzna okradł księdza z dwóch laptopów, plecaków turystycznych i pieniędzy. Łącznie zrabował przedmioty oraz gotówkę wartości 3 tys. złotych. Oprócz tego policjanci ustalili, że szczytnianin kierował samochodem pod wpływem środków odurzających. Znaleźli przy nim również około 2 gramów narkotyków. Marko M. jest dobrze znany policjantom ze Szczytna.

- Odpowiadał przed sądem dla nieletnich za włamania oraz posiadanie i handel narkotykami – informuje mł. asp. Aneta Choroszewska – Bobińska, rzecznik prasowy KPP w Szczytnie.

(ew)

KOLEJNY ZATRZYMANY ZA POŻYCZKI

Wracamy do sprawy udzielania wysokoprocentowych pożyczek. Przypomnijmy. Sprawcy nawiązywali kontakty z osobami będącymi w trudnej sytuacji finansowej i oferowali im pożyczki na wysoki procent. Gdy dłużnik nie był w stanie spłacić należności, proponowali mu zaciągnięcie kolejnego zobowiązania na pokrycie długu. Tych, którzy nie spłacili pożyczek, zastraszali, grożąc spaleniem i porwaniem dzieci. Policjanci ze Szczytna, wspólnie z sekcją antyterrorystyczną z Olsztyna, przeprowadzili wspólne działania. W ich trakcie w jednej ze szczycieńskich pizzerii zatrzymali 35-letniego Tomasza W., mieszkańca Olsztyna. Mężczyzna był już notowany za wymuszenia rozbójnicze przy użyciu noża. Funkcjonariusze, pracując nad sprawą, ustalili kolejnego sprawcę. Okazał się nim 41-letni Piotr C. ze Szczytna. Został zatrzymany, usłyszał zarzut wymuszeń rozbójniczych. W sprawie toczy się śledztwo prokuratorskie. Sąd aresztował Piotra C. na dwa miesiące.

BEZPIECZNE ŚWIĘTA I SYLWESTER

Trwa gorączka przygotowań do świąt i sylwestra. Policja uczula, by pamiętać w tym czasie o zasadach bezpieczeństwa.

* robiąc zakupy w sklepach nie zabierajmy ze sobą cennych rzeczy, pilnujmy torebek, saszetek, kurtek;

* nie zostawiajmy cennych rzeczy „na widoku” w samochodach;

* uważajmy w tłumie, szczególnie przy wejściach do sklepów i przy kasach, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie;

* korzystając z petard, zachowujmy rozsądek i ostrożność, używając ich zgodnie z instrukcją;

* nie rzucajmy petard w tłum;

* zwracajmy uwagę na handlowców sprzedających środki pirotechniczne dzieciom - za naruszenie tego przepisu grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat;

* pamiętajmy, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody 31 grudnia i 1 stycznia są jedynymi dniami, kiedy w miejscach publicznych można używać petard.

POŻAR W STOLARNI

W sobotę 18 grudnia w nocy w Dźwierzutach na ul. Szczycieńskiej wybuchł pożar w budynku hali produkcyjnej stolarni. Palił się dach obiektu. Strażacy ugasili go, ale zniszczeniu uległo około 200 m2 poszycia oraz maszyny do produkcji foteli, a także podczas akcji gaśniczej zalany został towar. Na miejscu policjanci przeprowadzili oględziny, zabezpieczyli ślady i przesłuchali świadków. Trwa ustalanie przyczyny pożaru oraz szacowanie strat.

NIEUDANA SPRZEDAŻ MOTOCYKLA

Osiemnastoletni mieszkaniec Jedwabna postanowił sprzedać motocykl marki Honda. Do jego domu przyjechało dwóch młodych, nieznanych mu mężczyzn zainteresowanych nabyciem pojazdu. Chłopak poszedł razem z nimi do garażu, by pokazać motocykl. Tam nieznajomi zaczęli go bić i kopać po całym ciele, a także zażądali pieniędzy. Pokrzywdzony doznał lekkich obrażeń ciała. Policjanci ustalili, że sprawcami napaści byli 18-letni Sebastian C. oraz 20-letni Michał S. ze Szczytna. Obaj zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty usiłowania wymuszenia rozbójniczego. W sprawie toczy się obecnie śledztwo prokuratorskie. Obu mężczyznom grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

NA WYKUPKĘ

Kilka dni temu oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kradzieży wartego 15 tys. zł volkswagena bory z parkingu na ul. Żeromskiego w Szczytnie. Następnego dnia pokrzywdzony zgłosił się na policję i poinformował, że sam odnalazł pojazd i nic z niego nie zginęło. Jednak pracujący nad sprawą funkcjonariusze ustalili, że z właścicielem samochodu skontaktował się mężczyzna, który powiedział mu, że za 6 tys. zł może odzyskać borę. Transakcja została sfinalizowana. Okazało się, że dokonał jej 27-letni Tomasz C. z Wielbarka z pomocą pośrednika. Policjanci zebrali również materiał dowodowy świadczący o tym, że ten sam mężczyzna wraz z innymi osobami we wrześniu ukradł także volkswagena golfa z ul. Gdańskiej. Za niego też, z pomocą pośrednika, miał wziąć 6 tys. złotych. Tomasz C. został zatrzymany. Usłyszał już zarzut żądania pieniędzy za zwrot skradzionych samochodów. Sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Policjanci prowadzą dalsze czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych sprawców, w tym osób kradnących samochody.

NASTOLATEK UKRADŁ GOLFA

W sobotę 18 grudnia dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kradzieży z włamaniem do volkswagena golfa. Do zdarzenia doszło w Szczytnie na ul. Leyka. Następnego dnia policjanci odnaleźli skradziony samochód w kompleksie leśnym między Szczytnem a Wielbarkiem. Wkrótce potem ustalili sprawcę kradzieży. Okazał się nim 17-letni Piotr J., mieszkaniec gminy Szczytno. Chłopak został zatrzymany. Jest on notowany przez szczycieńską policję za podobne przestępstwa. Nastolatek usłyszał zarzut kradzieży, do której się przyznał. Potwierdził też, że usiłował dokonać kradzieży z włamaniem do innych samochodów na terenie Szczytna. Za te czyny również usłyszał zarzuty. Prokurator wystąpił do sądu o tymczasowe aresztowanie 17-latka.

KONIE W WODZIE

W piątek 17 grudnia w Jabłonce, gm. Dźwierzuty w gospodarstwie agroturystycznym trzy konie rasy huculskiej wyłamały ogrodzenie i wydostały się na zewnątrz wybiegu. Zwierzęta weszły na zamarznięty staw i wtedy załamał się pod nimi lód. Właściciel wezwał na pomoc straż pożarną. Zdołał jednak sam wydobyć konie z opresji, jeszcze przed przybyciem strażaków.