Mieszkańcy Wielbarka i turyści odwiedzający tę miejscowość czas długiego weekendu spędzili aktywnie, na świeżym powietrzu, uczestnicząc m.in. w spływach kajakowych oraz rajdach rowerowych. W minioną sobotę na Gminnej Majówce wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną

bawiła się z kolei społeczność Świętajna.

Na kajakach i z sikawką

WIELBARK: AKTYWNA MAJÓWKA

Podczas długiego weekendu mieszkańcy Wielbarka oraz wypoczywający tu goście uczestniczyli w II Majówce zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej. Zabawa trwała od 29 kwietnia do 4 maja. Cykl imprez rozpoczął się od „przetarcia” szlaków kajakowych, czyli uprzątnięcia dwóch wielbarskich rzek - Sawicy i Omulwi ze śmieci. W akcji uczestniczyła młodzież gimnazjalna. W sobotę 3 maja zorganizowano wycieczki rowerowe i spływy kajakowe. Uczestnikom nie przeszkodziła kapryśna pogoda. Dwie grupy rowerzystów, dzieci i dorosłych oraz kajakarze punktualnie wyruszyli na swoje szlaki. Po kilku godzinach w przystani na ul. Nowowiejskiego w Wielbarku odbył się zlot gwiaździsty. Przy wspólnym ognisku uczestnicy posilili się kiełbaskami. Prawdziwym hitem kulinarnym imprezy okazał się regionalny przysmak - gorąca zupa rybna. Kolejną atrakcją były konkursy z nagrodami. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a towarzyszył jej występ zespołu wokalno-instrumentalnego działającego przy wielbarskim GOK-u. W gminnej majówce wzięło udział około 80 osób, zarówno miejscowych, jak i gości z zewnątrz.

DZIEŃ STRAŻAKA

Choć główne obchody strażackiego święta w powiecie odbyły się w niedzielę 4 maja w Pasymiu, to dzień ten uczcili też członkowie OSP z Wielbarka. Przed południem w dniu imienin swojego patrona, św. Floriana, z towarzyszeniem pocztu sztandarowego wzięli udział w uroczystej mszy w kościele pod wezwaniem św. Nepomucena. Oprócz strażaków czynnych, nie zabrakło także seniorów ochotniczego ruchu strażackiego z Wielbarka. Po mszy, zgodnie z miejscową tradycją, członkowie OSP udali się wraz z księdzem samochodami strażackimi na cmentarz. Tam minutą ciszy oraz wspólną modlitwą uczczono pamięć zmarłych strażaków, a na ich mogiłach zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

OSP w Wielbarku notuje w ciągu roku kilkanaście wezwań do zdarzeń. Strażacy ochotnicy co roku uczestniczą w między-gminnych zawodach sportowo-pożarniczych oraz udzielają się społecznie. OSP Wielbark ma swoich szeregach 27 czynnych strażaków oraz trzech członków honorowych.

ŚWIĘTAJNO: FESTYN Z OSP

Na brak atrakcji nie mogli narzekać także mieszkańcy Świętajna. W sobotę 10 maja miejscowy ośrodek kultury wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną zaprosił ich na Gminną Majówkę, która odbyła się na stadionie na ul. Kościelnej. Uczestnicy imprezy najpierw obejrzeli efektowny pokaz ratownictwa drogowego i medycznego w wykonaniu strażaków ochotników. Potem wszyscy chętni mogli z bliska przyjrzeć się sprzętowi wykorzystywanemu przez miejscową OSP. Ta część majówki najbardziej zainteresowała najmłodszych mieszkańców, którzy mieli możliwość osobiście wypróbować m.in. strażackie węże, lejąc z nich wodę. Dzieci chętnie ćwiczyły też udzielanie pierwszej pomocy na fantomach oraz uczestniczyły w konkursach przygotowanych przez członków OSP. Jedną z konkurencji cieszących się dużą popularnością było zakładanie na czas strażackiego stroju bojowego. Frajdę milusińskim sprawiła także możliwość przejażdżki kosiarką do trawy oraz uczestnictwo w konkursie plastycznym z nagrodami. Na starszych czekało zaplecze gastronomiczne z ciepłą grochówką z kuchni polowej, bigosem oraz napojami. Można było również wziąć udział w loterii fantowej. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży fantów oraz serwowanych posiłków zasiliły konto OSP Świętajno i zostaną przeznaczone na zakup sprzętu niezbędnego strażakom. W części artystycznej dla mieszkańców zaśpiewał zespół ALTRE, a majówkę zakończyła zabawa taneczna przy muzyce.

(kee)/Fot. M.J.Plitt