Wszystko wskazuje na to, że kolejny, trzeci już na terenie powiatu ośrodek wsparcia dziennego dla osób z zaburzeniami psychicznymi jednak powstanie. Po zerwaniu przez gminę Dźwierzuty umowy z fundacją VERITAS rolę prowadzącego postanowiło przejąć na siebie starostwo powiatowe.

Nacisk na Sąpłaty

NIE ZNALEŹLI CHĘTNYCH

Do dziś na terenie powiatu funkcjonują dwa środowiskowe domy samopomocy, w Szczytnie i Piastunie. Bliska utworzenia była kolejna tego typu placówka w ośrodku wypoczynkowym w Sąpłatach. Nie doszło jednak do tego, bo nowe władze gminy zerwały umowę z fundacją VERITAS, powiązaną z właścicielami ośrodka, zarzucając jej poważne naruszenie podpisanych zobowiązań. Efektem tego jest trwający proces sądowy, w którym na razie zapadły wyroki korzystne dla gminy.

Nie czekając na końcowe rozstrzygnięcia, ster w swoje ręce postanowiło wziąć starostwo w Szczytnie. Od dłuższego czasu jego władze, wspierane przez posła Adama Krzyśkowa, próbowały skłonić dźwierzuckich samorządowców do zmiany stanowiska i powołania do życia ośrodka wsparcia dziennego w Sąpłatach.

Za naciskami miał stać były wójt gminy Dźwierzuty, a obecnie członek Zarządu Powiatu Czesław Wierzuk, gorący zwolennik takiego rozwiązania. To za jego rządów umowę z fundacją VERITAS, mimo ostrych protestów opozycji, gmina Dźwierzuty zawarła.

Na zlecenie obecnego wójta pracownicy GOPS-u przeprowadzili na swoim terenie sondaż, z którego wynikało, że nie ma chętnych do uczestniczenia w zajęciach domu samopomocy. - Potencjalni kandydaci dojeżdżają do Szczytna lub Piastuna – tłumaczy wójt Tadeusz Frączek.

STAROSTWO WKRACZA DO GRY

Starostwo ma jednak inne zdanie w tej sprawie. Według wicestarosty Kazimierza Oleszkiewicza, uda się zebrać 30 chętnych, a to jest minimum niezbędne do tego, aby środowiskowy dom samopomocy rozpoczął działalność. Z gminy Pasym jest już złożonych 11 deklaracji.

Wobec niechętnego stanowiska władz Dźwierzut starostwo postanowiło przejąć na siebie obowiązki i ogłosiło konkurs na prowadzenie ośrodka wsparcia dziennego na terenie gmin Dźwierzuty lub Pasym.

- Sprawa dojrzała na tyle, że są szanse na to, aby taki ośrodek utworzyć – mówi wicestarosta Kazimierz Oleszkiewicz. Starostwo pełnić będzie rolę organu kontrolnego, a jego działalność sfinansuje wojewoda. Stawka na jedną osobę wyniesie 1100 zł.

Do konkursu mogą przystąpić jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie pomocy społecznej, także organizacje pozarządowe i osoby prawne.

KONKURS RACZEJ PRZESĄDZONY

Osoby zainteresowane nie mają wątpliwości, że największe szanse będzie miała fundacja VERITAS. Wicestarosta wcale temu nie zaprzecza.

- Biorąc pod uwagę teren gminy Dźwierzuty, ośrodek w Sąpłatach wydaje się do tego celu idealny – nie ukrywa wicestarosta. – Jest jezioro, las wkoło, obiekty sportowe, rekreacyjne a do tego cisza i spokój.

Zdaniem Oleszkiewicza starostwo niczym nie ryzykuje, nawet jeśli podpisze umowę z niewiarygodnym partnerem, co sugerują samorządowcy z Dźwierzut.

- Rozmawialiśmy z przedstawicielami fundacji i wyjaśniliśmy, że sytuacja, w której my przekazujemy środki a komornik je zajmuje i podbiera nie wchodzi w grę – mówi wicestarosta.

Na wątpliwości wójta Frączka, który twierdzi, że ryzyko po stronie samorządu będzie jednak istniało, odpowiada krotko: – Jeśli człowiek miałby się wszystkiego bać, to najlepiej jak nic by nie robił.

(o)/Fot. archiwum