Aż 50 tysięcy złotych zasili budżet gminy Świętajno. To główna nagroda w ogólnopolskim konkursie pod nazwą "Bezpieczna gmina".

.

Do drugiej, tegorocznej edycji konkursu, organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przystąpiło 229 samorządów z całego kraju (w ubiegłym roku było ich 155). W kategorii gmin wiejskich startowało najwięcej, bo aż 80 samorządów. Według opinii konkursowego jury najlepsze wyniki osiągnęło Świętajno. Jemu więc przypadła nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych. W środę 17 grudnia, podczas uroczystej gali, dyplom, z rąk ministra Krzysztofa Janika, przyjął wójt Świętajna Jerzy Fabisiak.

Uznanie komisji konkursowej zyskały takie osiągnięcia jak: odnotowany w 2002 r. ponad 20% spadek przestępczości w porównaniu do roku poprzedniego, 36% wzrost nakładów z budżetu gminy na bezpieczeństwo, a przede wszystkim interesujące inicjatywy podejmowane przez Gminę i lokalną społeczność, do których m.in. należą: utworzenie "Patrolu Obywatelskiego" powołanego spośród ochotników - mieszkańców gminy, ściśle współpracującego z Policją, którego działalność znacznie przyczyniła się do spadku przestępczości na patrolowanym terenie; bezpłatne znakowanie przedmiotów wartościowych, zgodnie z programem "Chroń swoje mienie"; wdrożenie przez nauczycielkę Szkoły Podstawowej (Dorotę Podlaską - przyp. H.B.) autorskiego programu pod hasłem "Edukacja komunikacyjna dla klas IV-VI".

Gmina przystąpiła do konkursu z inicjatywy miejscowych policjantów. Według rzecznika KPP Szczytno, największy wpływ na wysoką notę Świętajna ma istnienie tzw. patroli obywatelskich.

- Jeszcze trzy - cztery lata temu Świętajno wiodło prym pod względem liczby popełnianych przestępstw - mówi Daniel Filipowicz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji. - A od czasu jak działają na terenie gminy patrole, nie odnotowaliśmy żadnego włamania do sklepu.

Jeszcze nie zapadły decyzje, jak gmina spożytkuje otrzymane 50 tysięcy. Wstępna koncepcja mówi o tym, że część pieniędzy, choć niewielka, trafi do Policji i patroli obywatelskich, a ich lwia część będzie wykorzystana na realizację jakiejś inwestycji.

- Ale koniecznie takiej, która przyczyni się do dalszej poprawy bezpieczeństwa w gminie - mówi sekretarz Piotr Szopiński - Na przykład na oświetlenie ulic.

Grzegorz Groszyk, który kieruje patrolowcami w Spychowie, trochę się obawia, że jego miejscowość z nagrody niewiele skorzysta. Chciałby, by w Spychowie powstało świetlne oznakowanie przejść dla pieszych.

Przypomnijmy, że jako pierwsi ruszyli na ulice mieszkańcy Świętajna, właściciele sklepów i innych zakładów, zdenerwowani stratami, których przysparzali im włamywacze. Nie wyszli tak całkiem sami z siebie. Głównym bowiem inicjatorem patroli obywatelskich był i jest policjant ze Świętajna, dzielnicowy Karol Rutkowski. Kilka miesięcy później, także z poduszczenia i przy aktywnej pomocy dzielnicowego Rutkowskiego, podobna straż obywatelska powstała w Spychowie. Dziś - co prawda - ta pierwsza podupadła znacznie, ta druga natomiast - rozkwita, intensywnie działając dopiero w tym roku. Działa pod egidą stowarzyszenia "Przyjazne Spychowo" i zrzesza blisko 60 osób co noc patrolujących teren Spychowa. Efekty istnienia patroli obywatelskich odczuwają i doceniają policjanci. W 2002 roku odnotowano na terenie gminy spadek przestępczości o 62 zdarzenia, czyli o 20,4%, natomiast w roku bieżącym ten spadek wynosi już 60,3%. Nie ma włamań, kradzieży samochodów, niszczenia mienia itp.

- Korzyści jakie z tego faktu płyną, zaczynają już dostrzegać mieszkańcy innych miejscowości. Do powołania grupy patrolowej przymierzają się mieszkańcy Faryn z gminy Rozogi, gdzie jest dużo domków letniskowych, a więc i dużo do nich włamań - mówi Daniel Filipowicz.

Halina Bielawska

2003.12.24